- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
Zaproszenie na posiedzenie kliniczne, 26 kwietnia 20…

W czwartek, 26 kwietnia 2018 r. o godz. 12.30 w sali 236 im. płk. prof. Stanisława Pokrzywnickiego (II p.) odbędzie się posiedzenie kliniczne nt.„Aktualne wytyczne a nowe możliwości diagnostyki i leczenia”, na które serdecznie zapraszają Dyrekcja oraz Kierownik Ośrodka Klinicznego Chorób Serca i Naczyń ppłk dr hab. n. med. Paweł Krzesiński.
Czytaj więcejVIII Konferencja im. W. Lubińskiego „Wpływ zanieczys…
Czy mamy świadomość jaki wpływ ma smog na nasze zdrowie, jakie są konsekwencje wdychania zanieczyszczonego powietrza, jakie schorzenia już stały się faktem na skutek długotrwałej ekspozycji na smog? Te i inne pytania stawiają sobie naukowcy, eksperci z zakresu medycyny, inżynierii środowiska i zdrowia publicznego podczas ósmej już edycji konferencji naukowej „Dum Spiro Spero” im...
Czytaj więcejRekrutacja na I rok Studiów Doktoranckich 2018/2019

Informujemy, że rozpoczął się nabór na stacjonarne i niestacjonarne studia doktoranckie w Wojskowym Instytucie Medycznym w roku akademickim 2018/2019. Warunki i tryb rekrutacji określa Uchwała Rady Naukowej nr 82/VI/2018 z dnia 21 lutego 2018 r. w sprawie ustalenia warunków i trybu rekrutacji na studia doktoranckie w Wojskowym Medycznym w roku akademickim 2018/2019. Rekrutacja na studia...
Czytaj więcejZapraszamy do nowego Gabinetu Stomatologicznego WIM
Możemy zaproponować bardzo szeroką ofertę dla dorosłych i dzieci. Przyjaźnie przygotowane wyceny usług powodują, że po wyjściu z gabinetu nawet portfel nie boli! Na stronie poradni przygotowaliśmy też wiele informacji przydatnych dla pacjentów.
Czytaj więcejBADANIA LABORATORYJNE NIE TYLKO DLA PACJENTÓW WIM

Szybciej, niż w wielu innych punktach pobrań. W bardzo szerokim zakresie. W szpitalu przy Szaserów można wykonywać odpłatne badania laboratoryjne. Pobieranie krwi lub oddawanie materiału do analizy odbywa się w Oddziale Przyjęć. W ten sposób bezproblemowo można wykonać zestaw badań niezbędnych do zakwalifikowania do zabiegu chirurgicznego czy specjalistycznych badań (np. tomografii czy PET). Wyniki można...
Czytaj więcejKurs doskonalący dla Ratowników Medycznych - jedyni …

Niniejszym mamy przyjemność poinformować Państwa, iż Centrum Kształcenia Podyplomowego, Doskonalenia Zawodowego i Symulacji Medycznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie jest jedynym podmiotem w województwie mazowieckim, oraz jednym z dwóch w Polsce, który uzyskał zgodę na prowadzenie kursów doskonalących dla ratowników medycznych w 2018 r.
Czytaj więcejZakażenia clostridium difficile. Zaproszenie na wykłady w WIM
Jest najczęstszą przyczyną zakaźną biegunki szpitalnej. W ostatnich latach notuje się więcej zachorowań oraz cięższy przebieg choroby. Mowa o beztlenowej, przetrwalnikującej laseczce Clostridium difficile. Aktualnym wytycznym dotyczącym epidemiologii, terapii i diagnostyki zakażeń wywołanych przez Clostridium difficile poświęcone będzie spotkanie naukowe w WIM. Zapraszamy pracowników szpitala na Szaserów oraz okolicznych placówek służby zdrowia.
- Beztlenowa, przetrwalnikująca laseczka Clostridium difficile jest najczęstszą przyczyną zakaźną biegunki szpitalnej. Spektrum kliniczne choroby obejmuje zarówno łagodne jak i ciężkie, zagrażające życiu biegunki z rzekomobłoniastym zapaleniem jelita włącznie. Notowany w ostatnich latach wzrost zapadalności oraz cięższy przebieg choroby wynika z szerzenia się hiperwirulentnego szczepu NAP1/BI/027. Głównym rezerwuarem drobnoustroju w środowisku szpitalnym są pacjenci z biegunką w przebiegu infekcji C. difficile lub bezobjawowi nosiciele - mówi ppłk dr n. med. Krzysztof Kłos, kierownik Sekcji Higieny i Epidemiologii WIM.
Clostridium difficile. Źródło: Journal of Clinical Microbiology
Transmisja jest także możliwa poprzez kontakt ze skażoną powierzchnią lub ręce personelu medycznego. W 80-90 proc. jest to zakażenie związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Czynnikami ryzyka biegunek o etiologii C. difficile są: antybiotykoterapia, wiek powyżej 65 lat, chemioterapia nowotworów oraz długi okres pobytu w szpitalu.
Współorganizatorem wykładów jest firma Biomedica Poland.
Spotkanie odbędzie się 16 marca 2017 r. o godz. 12.00 w auli w Budynku Głównym (piętro V). W programie:
Godz. 12:00 – 12:10 - Powitanie.
Godz. 12.10 – 13.10 - Epidemiologia, terapia i diagnostyka zakażeń wywołanych przez Clostridium difficile - aktualne dane i zalecenia (dr hab. n. med. Hanna Pituch, Katedra i Zakład Mikrobiologii Lekarskiej, Warszawski Uniwersytet Medyczny).
Godz. 13.10 - 13.40 - System GeneXpert - nowe możliwości diagnostyczne w Wojskowym Instytucie Medycznym (Lidia Frątczak-Klepka, Biomedica Poland Sp. z o.o.).
Godz. 13.40 – 14.00 - Dyskusja i podsumowanie.