- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
Zaproszenie na posiedzenie kliniczne, 26 kwietnia 20…

W czwartek, 26 kwietnia 2018 r. o godz. 12.30 w sali 236 im. płk. prof. Stanisława Pokrzywnickiego (II p.) odbędzie się posiedzenie kliniczne nt.„Aktualne wytyczne a nowe możliwości diagnostyki i leczenia”, na które serdecznie zapraszają Dyrekcja oraz Kierownik Ośrodka Klinicznego Chorób Serca i Naczyń ppłk dr hab. n. med. Paweł Krzesiński.
Czytaj więcejVIII Konferencja im. W. Lubińskiego „Wpływ zanieczys…
Czy mamy świadomość jaki wpływ ma smog na nasze zdrowie, jakie są konsekwencje wdychania zanieczyszczonego powietrza, jakie schorzenia już stały się faktem na skutek długotrwałej ekspozycji na smog? Te i inne pytania stawiają sobie naukowcy, eksperci z zakresu medycyny, inżynierii środowiska i zdrowia publicznego podczas ósmej już edycji konferencji naukowej „Dum Spiro Spero” im...
Czytaj więcejRekrutacja na I rok Studiów Doktoranckich 2018/2019

Informujemy, że rozpoczął się nabór na stacjonarne i niestacjonarne studia doktoranckie w Wojskowym Instytucie Medycznym w roku akademickim 2018/2019. Warunki i tryb rekrutacji określa Uchwała Rady Naukowej nr 82/VI/2018 z dnia 21 lutego 2018 r. w sprawie ustalenia warunków i trybu rekrutacji na studia doktoranckie w Wojskowym Medycznym w roku akademickim 2018/2019. Rekrutacja na studia...
Czytaj więcejZapraszamy do nowego Gabinetu Stomatologicznego WIM
Możemy zaproponować bardzo szeroką ofertę dla dorosłych i dzieci. Przyjaźnie przygotowane wyceny usług powodują, że po wyjściu z gabinetu nawet portfel nie boli! Na stronie poradni przygotowaliśmy też wiele informacji przydatnych dla pacjentów.
Czytaj więcejBADANIA LABORATORYJNE NIE TYLKO DLA PACJENTÓW WIM

Szybciej, niż w wielu innych punktach pobrań. W bardzo szerokim zakresie. W szpitalu przy Szaserów można wykonywać odpłatne badania laboratoryjne. Pobieranie krwi lub oddawanie materiału do analizy odbywa się w Oddziale Przyjęć. W ten sposób bezproblemowo można wykonać zestaw badań niezbędnych do zakwalifikowania do zabiegu chirurgicznego czy specjalistycznych badań (np. tomografii czy PET). Wyniki można...
Czytaj więcejKurs doskonalący dla Ratowników Medycznych - jedyni …

Niniejszym mamy przyjemność poinformować Państwa, iż Centrum Kształcenia Podyplomowego, Doskonalenia Zawodowego i Symulacji Medycznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie jest jedynym podmiotem w województwie mazowieckim, oraz jednym z dwóch w Polsce, który uzyskał zgodę na prowadzenie kursów doskonalących dla ratowników medycznych w 2018 r.
Czytaj więcejNOWY KIEROWNIK I ZMIANY NA GASTROENTEROLOGII
Z nowym kierownikiem Kliniki Gastroenterologii, Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych dr. hab. n. med. Przemysławem Witkiem specjalistą w dziedzinie chorób wewnętrznych, endokrynologii i diabetologii porozmawiamy o zachodzących zmianach i dalszych perspektywach Kliniki. A wszystko po to, aby wyjść naprzeciw potrzebom pacjentów, rozwijać naukę i dydaktykę i coraz lepiej realizować misję Wojskowego Instytutu Medycznego.
Z początkiem 2018 roku objął Pan kierownictwo Kliniki Gastroenterologii WIM. Co to oznacza dla Szpitala i naszych Pacjentów?
Przede wszystkim objęcie kierownictwa tej nowoczesnej, cieszącej się zasłużoną renomą, niedawno wyremontowanej i wspaniale wyposażonej Kliniki to dla mnie ogromny zaszczyt, ale także zobowiązanie do ciągłej, ciężkiej pracy. Stworzona przez Profesora Jerzego Gila Klinika jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków gastroenterologicznych w Polsce i tę pozycję będziemy się starali utrzymać i dalej rozwijać.
Oznacza to, że nadal będziemy ośrodkiem wykonującym badania i zabiegi endoskopowe w zakresie górnego i dolnego odcinka układu pokarmowego, badania ultrasonograficzne (w tym elastografię oraz endosonografię z opcją elastograficzną), manometrię, pH-metrię. Nadal będą wykonywane badania i zabiegi ECPW. Będziemy kontynuowali diagnostykę i leczenie pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit w tym z zastosowaniem najnowszych metod leczenia biologicznego oraz wszystkich Pacjentów z chorobami układu pokarmowego. A więc w dużej części będzie to kontynuacja dotychczasowej działalności Kliniki wraz z naturalnym rozwojem wymuszanym przez postęp wiedzy i rozwój techniki medycznej.
No właśnie, ale jest Pan internistą, endokrynologiem, diabetologiem – jakie ma to znaczenie dla Kliniki, której kierownictwo Pan objął?
Wszystkie te specjalności, o których rozmawiamy, a więc gastroenterologia, endokrynologia i diabetologia to dziedziny interny, a więc nauki o chorobach wewnętrznych. Dobre ośrodki kliniczne powinny z jednej strony rozwijać się w kierunku wykonywania coraz bardziej specjalistycznych procedur, ale z drugiej zachowywać holistyczne spojrzenie na leczonego Pacjenta. Lekarze i personel medyczny w klinikach internistycznych nie mogą skupiać się na jednej procedurze medycznej lub jednostce chorobowej, ale powinni patrzeć szerzej, tak aby rozwiązać jak najwięcej problemów Pacjenta. Taka jest filozofia działalności medycznej WIM, gdzie pacjent jest w centrum uwagi, ten sposób myślenia będę wraz z zespołem wzmacniał i rozwijał w toku dalszej działalności Kliniki.
Tak jak nie można oddzielić od siebie zewnątrz- i wewnątrzwydzielniczej funkcji trzustki, tak też nie można oddzielić ostrego lub przewlekłego zapalenia trzustki od leczenia towarzyszących mu zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Nie można zapominać, że układ pokarmowy jest też ogromnym gruczołem wydzielania wewnętrznego, w którym są uwalniane liczne hormony wpływające na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Układ pokarmowy - oprócz najczęściej występujących nowotworów jelita grubego, żołądka czy trzustki - jest też siedliskiem nowotworów neuroendokrynnych, które mają podobną lokalizację, ale wymagają nieco innych metod diagnostycznych i odmiennego leczenia. Wymieniłem tylko przykłady zazębiania się wymienianych przez Panią specjalności. A przecież kompleksowe wyposażenie Kliniki w aparaturę ultrasonograficzną z elastografią, endosonograficzną, ogromne doświadczenie personelu w wykonywaniu biopsji aspiracyjnych (w tym pod kontrolą endosonografii) może być wykorzystane również w diagnostyce nowotworów czynnych hormonalnie. To właśnie jeden z przykładów wsparcia dla holistycznego sposobu myślenia o nowoczesnym leczeniu pacjentów, którym będziemy się starać w naszej Klinice, podobnie jak w całym Instytucie, zapewnić warunki nie tylko nowoczesnego, ale także kompleksowego podejścia do prowadzonej diagnostyki i terapii.
Czy, a jeśli tak, to w jaki sposób fakt, że jest Pan także diabetologiem wpłynie na poprawę leczenia w WIM pacjentów z cukrzycą?
Jak już wspomniałem diabetologia to dziedzina interny – każdy specjalista chorób wewnętrznych odbywa szkolenie z diabetologii i potrafi prowadzić Pacjentów z cukrzycą typu 2, która dotyczy około 7-8% mieszkańców Polski. Ponieważ w Instytucie jest kilka klinik internistycznych pacjenci z cukrzycą typu 2 są hospitalizowani w każdej z nich w zależności od dominującej choroby np. choroby wieńcowej, POCHP, przewlekłej choroby nerek czy chorób reumatycznych. Każdy oddział zabiegowy jest również konsultowany przez specjalistów chorób wewnętrznych posiadających wiedzę i kwalifikacje do leczenia cukrzycy.
Czym innym są natomiast „diabetologiczne” stany zagrożenia życia takie jak np. kwasica ketonowa, które wymagają leczenia w sali intensywnego nadzoru i dużego doświadczenia diabetologicznego. Kolejną sytuacją są przypadki dekompensacji cukrzycy typu 1 lub pacjenci leczeni pompami insulinowymi. W takich sytuacjach, wykraczających poza standardowe leczenie cukrzycy typu 2 Klinika Gastroenterologii, Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych będzie służyła pomocą Pacjentom i Personelowi WIM. To bez wątpienia nowa jakość, wyższy poziom bezpieczeństwa jakie Klinika będzie miała do zaoferowania pacjentom hospitalizowanym w naszym Instytucie.
WIM jest instytutem naukowo-badawczym. Czy Klinika pod Pana kierownictwem będzie bardziej aktywnie włączała się w działalność naukową Instytutu?
Zdecydowanie tak. Jako zespół będziemy jeszcze bardziej aktywni zarówno w rozwoju naukowym Instytutu poprzez prowadzenie badań naukowych we współpracy z Klinikami WIM i innymi polskimi, ale też zagranicznymi ośrodkami naukowymi, aby budować nowoczesny ośrodek naukowo-badawczy. Dodatkowo poszerzony zakres działalności Kliniki umożliwi silne włączenie się zarówno w już istniejące szkolenie podyplomowe i studia doktoranckie w obrębie WIM, ale też w rozpoczynające się w tym roku na bazie WIM szkolenie przeddyplomowe, a więc kształcenie studentów medycyny.
Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w planowanych przedsięwzięciach.
Rozmawiała Małgorzata Złotkowska