- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
LASEROWA I SOCZEWKOWA KOMERCYJNA KOREKCJA WAD WZROKU…

Chirurgia refrakcyjna rogówki i soczewki jest jedną z intensywniej rozwijających się gałęzi okulistyki i umożliwia korekcję wad wzroku dzięki wykorzystaniu najnowszych odkryć medycyny i bioinżynierii, w tym ultranowoczesnych platform laserowych. Liczba wykonywanych laserowych zabiegów refrakcyjnych w Polsce i na świecie systematycznie rośnie; na świecie wykonywanych jest rocznie ok. 5 mln procedur a w Europie ok...
Czytaj więcejRehabilitacja psychiatryczna COVID-19

Klinika Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii CSK MON WIM informuje o rozpoczęciu kwalifikacji do programu z zakresu rehabilitacji psychiatrycznej pacjentów po przebytej chorobie COVID-19. Pacjentów zainteresowanych powyższym zakresem świadczeń prosimy o kontakt z sekretariatem Kliniki pod nr tel. 261-816-450 celem ustalenia terminu kwalifikacji do leczenia przez lekarza psychiatrę.
Czytaj więcejDlaczego warto pracować w WIM?

Jesteś pielęgniarką? Chcesz bezpłatnie podnosić kwalifikacje zawodowe? Szybko uzyskać specjalizację? Dokształcać się w miejscu pracy, bez wędrówek po różnych szpitalach? Zapytaj o pracę w Wojskowym Instytucie Medycznym. Szpital przy Szaserów zatrudni absolwentki pielęgniarstwa po studiach magisterskich i licencjackich. Dzięki wypracowanej w naszym szpitalu, innowacyjnej ścieżce rozwoju zawodowego, pielęgniarka może skorzystać z szybkiej drogi awansu zawodowego...
Czytaj więcejNa operację zaćmy czeka się tylko 7 dni

W naszym oddziale na operację zaćmy czeka się 7 dni. Operacje są bezpłatne, z ubezpieczenia, w ramach NFZ. Na pierwszą poradę okulistyczną zapraszamy do naszego szpitala: WIM Legionowo, ul. Zegrzyńska 8. Oddział Chirurgii Okulistycznej, piętro 3. Zapisy do Poradni Okulistycznej: telefoniczne pod nr tel. 261-866-225, pon., śr., czw., pt. w godzinach 7:30 – 14:00...
Czytaj więcejWIM zaprasza lekarzy na specjalizację z chorób zakaź…

Klinika Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, zaprasza lekarzy zainteresowanych rozpoczęciem, bądź kontynuacją szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie chorób zakaźnych. Klinika jest jednostką akredytowaną i posiada obecnie 3 wolne miejsca szkoleniowe. W ramach dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego przez lekarzy proponujemy praktykę kliniczną w ośrodku specjalistycznym, która przybliży specyfikę specjalizacji,a dodatkowo umożliwi skrócenie...
Czytaj więcejPatomorfologia WIM w nowym wydaniu
26 kwietnia br. uroczyście zainaugurowano otwarcie Zakładu Patomorfologii WIM po modernizacji. Zakład jest jednym z najlepiej wyposażonych laboratoriów patomorfologicznych w Polsce, oferujący pełen zakres diagnostyki cytologicznej, histopatologicznej, molekularnej i genetycznej. Dodatkowo dzięki możliwościom przeprowadzania wszystkich typów badań autopsyjnych jest unikatowym w skali kraju szerokoprofilowym laboratorium patologicznym.
TVP3 Warszawa - Kurier Warszawy i Mazowsza
TVPinfo - info dzień
W uroczystości udział wzięli: w imieniu Szefa Sztabu Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych – zastępca szefa Oddziału Organizacyjno – Planistycznego Zarządu Logistyki P4 - płk Waldemar Krzemiński, w imieniu Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych – gen. bryg. Bogdan Dziewulski, dyrektor Oddziału Wojewódzkiego NFZ – Zbigniew Terek, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – Wojciech Kamieniecki, dyrektor Centrum Weterana działań poza granicami Polski – mjr dr Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej – płk dr n. med. Alicja Trochimiuk, zastępca dyrektora ds. Dydaktycznych i Naukowych Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego – prorektor prof. dr hab. n. med. Wojciech Bik, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie – Piotr Pawliszak pozostali zaproszeni goście oraz pracownicy Wojskowego Instytutu Medycznego.
Spotkanie otworzył dyrektor WIM gen. dyw. prof. dr hab n. med. Grzegorz Gielerak. W swoim wystąpieniu podkreślił, że zmodernizowany Zakład jest miejscem centralnym instytutu. - Cieszę się, że wyposażenie tego miejsca, sprzęt, który udało nam się tutaj zgromadzić pozwala nam na wykonywanie nie tylko badań histopatologicznych ale także badań immunohistopatologicznych czy badań genetycznych. Jednakże wielkim sukcesem jest to, że udało się w tym miejscu zgromadzić taki patencjał, zarówno sprzętowy, jak i tak zacne grono specjalistów - mówił dyrektor WIM.
Do Dyrektora WIM oraz Kierownika Zakładu Patomorfologii WIM wpłynęły listy gratulacyjne od:
Szefowej Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Grażyny Ignaczak Bandych
Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej prof. dr. hab. n. med. Andrzeja Matyi
Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego
Listy gratulacyjne odczytała Małgorzata Złotkowska kierownik Biura Dyrektora WIM
Uroczystość otwarcia zmodernizowanego Zakładu Patomorfologii wzbogaciło wystąpienie prezesa Stowarzyszenia d. Szpital Ujazdowski lek. Krzysztofa Królikowskiego, nieocenionego historyka medyceny i jej pasjonata. Prezes Królikowski w swoim wystąpieniu przedstawił sylwetkę wspaniałego patomorfologa majora Wiktora Kalicińskiego, założyciela Zakładu Patomorfologii w Szpitalu Ujazdowskim.
Wystąpienie prezesa Stowarzyszenia d. Szpital Ujazdowski lek. Krzysztofa Królikowskiego
Ostatnim punktem części oficjalnej spotkania było wystąpienie kierownika Zakładu Patomorfologii płk. dr. n. med. Szczepana Cierniaka. Pan Kierownik w swoim wystąpieniu zaprezentował potencjał Zakładu Patomorfologii i jego możliwości diagnostyczne.
Wystąpienie kierownika Zakładu Patomorfologii płk. dr. n. med. Szczepana Cierniaka
Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni do obejrzenia zmodernizowanych pomieszczeń oraz zaplecza sprzętowego Zakładu.
Zakład Patomorfologii (ZP) WIM to obecnie jedno z najlepiej wyposażonych laboratoriów patomorfologicznych w Polsce oferujące pełen zakres diagnostyki cytologicznej, histopatologicznej oraz po uruchomieniu nowej jednostki strukturalnej – Pracowni Patologii Molekularnej, genetycznej. Dodatkowo dzięki możliwości przeprowadzania wszystkich typów badań autopsyjnych, włącznie z badaniami na zlecenie organów ściągania i wymiaru sprawiedliwości, ZP WIM jest unikatowym w skali kraju szerokoprofilowym laboratorium patologicznym.
Szybki rozwój ZP WIM w ostatnim okresie to odpowiedź na duże zapotrzebowanie na nowoczesną diagnostykę histopatologiczno-genetyczną klinik WIM. Nowoczesne terapie onkologiczne raka płuc, raka sutka, raka jelita grubego, nowotworów układu chłonnego, glejaków, czerniaka, GIST-ów, i wielu innych, wymaga nie tylko doskonałego przygotowania fachowego lekarzy patologów finalnie akceptujących raport histopatologiczny, ale również nowoczesnego zaplecza sprzętowego, i co niezwykle istotne, pełnego zaangażowania odpowiednio wyszkolonego personelu technicznego.
Od kilku lat w Zakładzie Patomorfologii WIM funkcjonuje zakupiony ze środków MON w ramach grantu sprzętowego w pełni zintegrowany ze szpitalnym systemem informatycznym unikatowy system kompleksowej obsługi informatycznej w zakresie rejestracji, obróbki technicznej, zlecania badań immunohistochemicznych i genetycznych, wykonywania dokumentacji wirtualnej preparatów mikroskopowych z możliwością ich zdalnej analizy oraz przeprowadzania konsultacji on-line przypadków trudnych. ZP WIM, oprócz aparatury do bieżącej diagnostyki histopatologicznej, wyposażony jest dodatkowo w szybki skaner preparatów mikroskopowych z możliwością transferu wirtualnych preparatów do systemu PATARCH, mikroskop mikrodysekcyjny, dający możliwości pozyskania pojedynczych komórek bądź też ich jednorodnych populacji z heterogennego chorobowo zmienionego materiału tkankowego przy użyciu energii wiązki laserowej co pozwala na pozyskiwanie do dalszych badań ściśle zdefiniowanych na poziomie mikroskopowym struktur komórkowych.
Pracownia Patologii Molekularnej Zakładu Patomorfologii wyposażona jest między innymi w aparat Cobas z480 pozwalający na diagnostykę mutacji w genie EGFR, BRAF, KRAS, NRAS, PIK3CA, aparat Idylla z panelami pozwalającymi wykrywanie mutacji w raku jelita grubego, czerniaku, raku płuca oraz sekwenator 3130 Applied Biosystems pozwalający na sekwencjonowanie de novo, sekwencjonowanie porównawcze, resekwencjonowanie, detekcję SNP oraz identyfikację osobniczą.
W chwili obecnej skład osobowy zespołu zajmującego się diagnostyką to 12 doświadczonych specjalistów patomorfologów, 4 lekarzy rezydentów oraz 4 diagnostów laboratoryjnych, na rzecz których pracuje zespół doświadczonych techników.
Zdjęcia: Tomasz Zaborowski WIM