- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
IV edycja nagrody Animus Fortis (Mężny Duch) - czeka…

Dla ratownika - za osobiste męstwo lub dla przedstawiciela instytucji, która znacząco wpłynęła na pozytywne zmiany pozwalające skuteczniej ratować ludzkie życie. W takich kategoriach przyznawana jest nagroda Dyrektora WIM Animus Fortis (Mężny Duch). "Męstwo nie polega na noszeniu broni, bo męstwo nie trzyma się żelaza, lecz serca". Kardynał Stefan Wyszyński. Na zgłoszenia czekamy do 10...
Czytaj więcejZGŁOSZENIA DO SZCZEPIENIA P/COVID-19

W związku z wyznaczeniem Wojskowego Instytutu Medycznego jako podmiotu wykonującego szczepienia p/COVID zapraszamy do przesyłania zgłoszeń za pomocą poniższego formularza. Po zarejestrowaniu zgłoszenia w naszej bazie otrzymają Państwo powiadomienie sms lub telefoniczne z chwilą wyznaczenia terminu szczepienia (uwzględniając harmonogram kolejności szczepień określony przez Ministerstwo Zdrowia).
Czytaj więcejNie bój się koronawirusa, nie zwlekaj z endoprotezop…

Masz chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego lub kolanowego, a boisz się koronawirusa? Nie zwlekaj! Już teraz zadzwoń do poradni Kliniki Traumatologii i Ortopedii Wojskowego Instytutu Medycznego i umów się na wizytę kwalifikacyjną a już za kilka miesięcy komfort twojego życia poprawi się. Oczekiwanie na zabieg endoprotezoplastyki w Wojskowym Instytucie Medycznym wynosi około 3 miesięcy.
Czytaj więcejLeczenie operacyjne chorób siatkówki w dobie pandemi…

Masz chorobę siatkówki wymagającą leczenia operacyjnego, ale boisz się pobytu w szpitalu ze względu na epidemię koronawirusa? Nie odkładaj leczenia na później, ponieważ postęp choroby może doprowadzić do nieodwracalnego pogorszenia Twojego widzenia. W Klinice Okulistyki przeprowadzane są zabiegi witreoretinalne, które umożliwiają leczenie chorób siatkówki i ciała szklistego. Klinika jest jedną z najbardziej znanych klinik okulistycznych...
Czytaj więcejSzpital Tymczasowy WIM. Jesteś zainteresowany - Apli…

Poszukujemy osób odważnych, odpowiedzialnych i zaangażowanych. Wierzymy, że w nadchodzących długich i ciężkich miesiącach pandemii działać będziemy mogli wyłącznie w gronie specjalistów, optymistów i przyjaciół, świadomych wyjątkowości zadań jakie przed nami stoją. Jesteśmy zespołem, do którego zapraszamy Ciebie, pracuj z nami w Szpitalu Tymczasowym Wojskowego Instytutu Medycznego dla dobra naszych Pacjentów!
Czytaj więcejDlaczego warto pracować w WIM?

Jesteś pielęgniarką? Chcesz bezpłatnie podnosić kwalifikacje zawodowe? Szybko uzyskać specjalizację? Dokształcać się w miejscu pracy, bez wędrówek po różnych szpitalach? Zapytaj o pracę w Wojskowym Instytucie Medycznym. Szpital przy Szaserów zatrudni absolwentki pielęgniarstwa po studiach magisterskich i licencjackich. Dzięki wypracowanej w naszym szpitalu, innowacyjnej ścieżce rozwoju zawodowego, pielęgniarka może skorzystać z szybkiej drogi awansu zawodowego...
Czytaj więcejInformacja dla osób planujących zgłosić się do Klini…

Została uruchomiona specjalna bezpłatna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków, o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 800-190-590.
Czytaj więcejCentralny Szpital Kliniczny MON
ODDZIAŁ KLINICZNY MEDYCYNY HIPERBARYCZNEJ

kpt. dr n. med. Jacek SIEWIERA
Oddział Kliniczny Medycyny Hiperbarycznej Wojskowego Instytutu Medycznego pełni funkcję centralnego ośrodka zabezpieczenia hiperbarycznego Sił Zbrojnych, wykonując jednocześnie świadczenia finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia w trybie 24 godzinnej gotowości.
Zabiegi ratujące życie wykonywane są w trybie pilnym całodobowo, zarówno dla pacjentów szpitala, jak i chorych transportowanych z innych podmiotów leczniczych. W Oddziale możliwe jest natychmiastowe przyjęcie międzyszpitalnego transportu samochodowego (osobny wjazd bezpośredni do OKMH), jak również lotniczego z wykorzystaniem lądowiska dla śmigłowców Sił Powietrznych (koordynacja ARCC) oraz cywilnego lotnictwa HEMS.
Realizacja świadczeń ratujących życie, lub wykonywanych w trybie intensywnej terapii dla pacjentów transportowanych z innych podmiotów leczniczych wymaga pilnego uzgodnienia z lekarzem dyżurnym OKMH miejsca, liczby pacjentów, ich stanu oraz warunków transportu powrotnego. tel. 0048 261 817 688
- Oddział Kliniczny Medycyny Hiperbarycznej Wojskowego Instytutu Medycznego wykonuje w trybie ratunkowym świadczenia w przypadkach:
- choroby dekompresyjnej typu I oraz II (powstałej w wyniku nurkowania lub awarii statków powietrznych)
- zatorów gazowych (o etiologii jatrogennej lub pourazowej);
- zatruć tlenkiem węgla oraz methemoglobinemii (zarówno dzieci jak i osób dorosłych);
- martwiczych zakażeń tkanek miękkich (o etiologii beztlenowej oraz mieszanej);
- ciężkich oparzeń (powyżej 20% powierzchni ciała, III stopnia u dorosłych oraz powyżej 10% powierzchni ciała u dzieci);
- urazów wielonarządowych, urazów mięśniowo szkieletowych i ostrego niedokrwienia tkanek miękkich.
- nagłej głuchoty idiopatycznej oraz urazu akustycznego;
- trudnogojących się ran, zespołu stopy cukrzycowej;
- zapaleń skóry i tkanki podskórnej, owrzodzeń troficznych;
- zakażeń ran pourazowych;
- zapalenia i martwicy kości;
- popromiennego uszkodzenia tkanek i narządów.

Pacjenci zgłaszający się do Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej z powodu schorzeń przewlekłych powinni posiadać skierowanie do ośrodka terapii hiperbarycznej, dokumentację medyczną oraz wyniki badań EKG, RTG (istnieje możliwość ich wykonania w oddziale)
Oddział gwarantuje najwyższą jakość świadczeń medycznych realizowanych w wieloprofilowym ośrodku klinicznym. Chorzy leczeni z powodu powikłań cukrzycy, stopy cukrzycowej, trudnogojących się ran, a także zapaleń i martwicy kości w naszym Oddziale objęci są specjalistyczną opieką chirurgiczną we współpracy z Oddziałem Zakażeń Narządu Ruchu.
W ramach leczenia w Oddziale Klinicznym Medycyny Hiperbarycznej chorzy mają zapewniony dostęp do szerokiego spektrum badań obrazowych, takich jak diagnostyka z wykorzystaniem tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, oraz badań scyntygraficznych kości.
Tlenoterapia hiperbaryczna (Hyberbaric Oxygen Therapy, HBOT) jest to metoda leczenia, polegająca na poddawaniu pacjenta działaniu mieszanin gazowych zawierających wysokie stężenia tlenu w warunkach zwiększonego ciśnienia. Wytwarzane jest ono wewnątrz specjalnie skonstruowanych, stalowych pomieszczeń, nazywanych komorami hiperbarycznymi, połączonych z systemami podtrzymania nadciśnienia. Zarówno konstrukcja tych urządzeń jak i ich pierwotne zastosowanie ma swoje źródła w medycynie podwodnej, dynamicznie rozwijającej się w armiach całego świata w drugiej połowie XX wieku. Dziś medycyna hiperbaryczna wkraczająca do lecznictwa cywilnego w zaawansowanych ośrodkach klinicznych, to nowoczesna gałąź nauki z pogranicza inżynierii medycznej, intensywnej terapii oraz medycyny nurkowej. Jej skuteczność opiera się na leczeniu chorych w warunkach ciśnienia, odpowiadającego temu, które panuje w głębinach morskich. Dzięki zastosowaniu odpowiednich mieszanin gazów oddechowych wewnątrz komory hiperbarycznej możliwe jest uzyskiwanie ciśnień parcjalnych tlenu wielokrotnie przewyższających te, które możliwe są do uzyskania w warunkach atmosferycznych. Korzyści wynikające z tak prowadzonej terapii przejawiają się w lepszej penetracji cząsteczek tlenu do tkanek uszkodzonych, lub zmienionych chorobowo (np. w trudnogojących się ranach, angiopatii cukrzycowej), zwiększonej skuteczności antybiotykoterapii, czy wsparciu odpowiedzi immunologicznej pacjenta. W trakcie zaplanowanego leczenia pacjent odbywa serię sesji leczniczych w komorze hiperbarycznej (od jednej do kilkudziesięciu), których ilość uzależniona jest od przyczyny będącej powodem skierowania na leczenie.
W Wojskowym Instytucie Medycznym infrastruktura Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej obejmuje szereg instalacji oraz urządzeń zaprojektowanych z myślą o leczeniu najciężej chorych. Ośrodek dysponuje jedną z największych, wielomiejscowych komór hiperbarycznych w tej części Europy. Instalacja podtrzymująca środowisko nadciśnienia w jej wnętrzu zajmuje kilka osobnych pomieszczeń i rozciąga się zarówno wewnątrz budynku głównego, jak i budynków technicznych oraz zewnętrznych obiektach szpitala. Jako jedna z nielicznych komór w Europie posiada instalacje pozwalające na wykonanie sprężeń w warunkach nadciśnienia 11 ATA (atmosfer bezwzględnych).
Bezpieczeństwo leczenia w komorze hiperbarycznej wymaga ścisłego przestrzegania zasad i procedur przypominających te stosowane powszechnie w lotnictwie cywilnym. Przygotowanie sesji hiperbarycznej wymaga od personelu standardowej kontroli instalacji, planowania profilu sprężenia, oszacowania dostępnych zasobów gazowych, a także obliczenia przewidywanej dekompresji. Od chwili wzrostu ciśnienia wewnątrz komory, wszystkie osoby znajdujące się w środku są odizolowane od warunków zewnętrznych. Ze względu na duże wartości ciśnienia oraz podwyższoną zawartość tlenu wewnątrz komory hiperbarycznej, wzrasta niebezpieczeństwo niekontrolowanego zapłonu. Aby zminimalizować ryzyko zagrożenia życia, surowo wzbronione jest wnoszenie do komory przedmiotów mogących wywoływać iskrę, lub ogień (telefony komórkowe, zapalniczki, zegarki, ubrania z materiałów sztucznych i wiele innych). Ze względu na specyfikę warunków, w których prowadzona jest terapia tlenem hiperbarycznym, bezpieczeństwo jest priorytetem. Każdy pacjent zobowiązany jest zapoznać się z obowiązującymi zasadami oraz bezwzględnie przestrzegać ich w trakcie leczenia. W celu zwiększenia bezpieczeństwa, w trakcie każdej sesji w komorze, znajduje się członek z personelu medycznego zwany "atendentem medycznym".
Komora hiperbaryczna jest to specjalne pomieszczenie, w którym przebywają pacjenci i personel medyczny w trakcie zabiegu. Posiada ono sprzęt i wyposażenie niezbędne do bezpiecznego prowadzenia tlenoterapii hiperbarycznej we wszystkich jej etapach tj.
- · Kompresji, czyli sprężenia, polegającego na wypełnieniu komory powietrzem, podawanym pod ciśnieniem, zwykle do 2,5 razy większym niż atmosferyczne. Sprężeniu towarzyszy hałas oraz istotny wzrost temperatury wewnątrz komory. W trakcie sprężania wszystkie osoby znajdujące się wewnątrz muszą wyrównywać ciśnienie, stosując się do zaleceń personelu.
- · Pobyt pacjentów w warunkach zwiększonego ciśnienia, w trakcie którego pacjenci oddychają 100% tlenem, dostarczanym przez indywidualny układ oddechowy. Oddychanie tlenem trwa godzinę wraz z dwiema kilkuminutowymi przerwami, podczas których pacjenci oddychają powietrzem, bez układów oddechowych .
- · Dekompresja, czyli rozprężenie polegająca na stopniowym zmniejszaniu ciśnienia w komorze do wartości ciśnienia atmosferycznego. Dekompresji towarzyszy hałas oraz istotne obniżenie temperatury powietrza wewnątrz komory.