WIM w Mediach
Paweł Krzesiński (Amulet): Cierpisz na niewydolność serca? Ostrzeżemy Cię przed nasileniem objawów
Co dziesiąty pacjent trafia do szpitala ze względu na objawy niewydolności serca, przede wszystkim duszności. Zdaniem płk. dr. hab. Pawła Krzesińskiego, kierownika projektu Amulet, wielu z tych hospitalizacji można zapobiec. Jeżeli dodamy do tego, że aż 95% kosztów opieki nad pacjentami z niewydolnością serca, stanowią te związane z pobytem w szpitalu - to widzimy, że dla osób z tym schorzeniem kluczowa jest opieka pohospitalizacyjna.
Czytaj więcej...Optymalne leczenie. Mieć astmę i nie mieć objawów
3 maja obchodzimy Światowy Dzień Astmy. Na astmę cierpi na świecie około 300 milionów osób, najwięcej w krajach rozwiniętych, a jej objawy to suchy męczący kaszel, świszczący oddech, uczucie braku powietrza (duszności). W Europie proces postawienia diagnozy trwa 3,5 roku, w Polsce – aż 7 lat! Rozmowa z dr. n. med. Piotrem Dąbrowieckim z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii WIM, Przewodniczącym Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.
Czytaj więcej...Niezwykłe operacje w publicznym szpitalu. „Jestem jakby w kapsule, odcięty od świata”
– Gdy operuję, nie widzę, co dzieje się wokół, jestem jakby w kapsule, zupełnie odcięty od świata. Jeżeli sytuacja byłaby niebezpieczna dla pacjenta, to możemy błyskawicznie wyjąć narzędzia, rozmontować robota w trybie awaryjnym i dokończyć operację w sposób klasyczny – mówi dr n. med. Jacek Doniec, kierownik Centrum Chirurgii Robotycznej Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) w Warszawie.
Czytaj więcej...Statuetka "Perspektywy Medycyny" dla Grzegorza Gieleraka
Podczas Światowego Kongresu Audiologii odbyła się uroczystość wręczenia nagród pierwszej edycji konkursu „Perspektywy Medycyny". - Ten konkurs jest okazją, abyśmy przypomnieli o osiągnięciach indywidualnych i zespołowych, a zarazem dowodem na to, że potrafimy odnosić sukcesy i potrafimy się nimi dzielić - mówił prof. Henryk Skarżyński, podkreślając, że konkurs „Perspektywy Medycyny" stanie się stałym punktem w programie Kongresu „Zdrowie Polaków".
Czytaj więcej...G. Gielerak: Kryzys może przyczynić się do reform. Czy szpitale wytrzymają?
Laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Milton Friedman twierdził: „tylko kryzys może przyczynić się do prawdziwej zmiany”. Obecny kryzys migracyjny powinien wzmacniać nasze przekonanie o konieczności poprawy sposobu funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce. Nie powinniśmy pozwolić zamknąć się w bańce naszych ograniczeń i lęków, tracąc szansę na przeprowadzenie koniecznych reform - podkreśla gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM w rozmawie z Katarzyną Pinkosz.
Czytaj więcej...Gielerak: mamy zbyt mało lekarzy wojskowych. Dziś nasza służba nabrała szczególnego znaczenia
Skala obrażeń pola walki powoduje, że w jednym momencie lekarz musi być, np. chirurgiem miękkim, ortopedą, chirurgiem naczyniowym, a nierzadko też neurochirurgiem. To szczególne kompetencje. Lekarze wojskowi zawierają swoisty "kontrakt" z armią na 20-25 lat zawodowej służby. W wojskowej służbie zdrowia w Polsce pracuje ok. 800 lekarzy. Jeżeli byłoby ich 1600, nie powiedziałbym, że to nadmiar - mówi nam gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak. 4 kwietnia przypada Święto Wojskowej Służby Zdrowia.
Czytaj więcej...Gen. prof. Gielerak: Napłyną ranni z Ukrainy
Przy przejściach granicznych należy zorganizować polowe punkty zbiórki rannych, by poddać ich kwalifikacji medycznej i przygotować do dalszego transportu. Punkty powinny obsługiwać doświadczone zespoły ratownictwa medycznego, wspierane przez medyczny personel wojskowy – mówi gen. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w rozmowie dla tygodnika Wprost.
Czytaj więcej...