Przejdź do menu Przejdź do treści

Statuetki Animus Fortis i Dyplomy Honorowe zostały wręczone podczas Gali VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach objętej honorowym patronatem Premiera RP.

– Ustanawiając nagrodę Animus Fortis (Mężny Duch) chcieliśmy uhonorować osoby i instytucje mające szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych – mówi gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.


Nagroda, która ma nawiązywać do najlepszych tradycji służb medycznych, została przyznana w tym roku po raz czwarty. Zwycięzców wybrała Kapituła Nagrody Animus Fortis. Zasiedli w niej m.in. Dyrektor WIM, przedstawiciele Premiera RP, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Zdrowia, Stowarzyszenia d. Szpital Ujazdowski, czasopisma Lekarz Wojskowy, Portalu Rynek Zdrowia oraz WIM.

 

Statuetki Animus Fortis (Mężny Duch) 2020 otrzymali:

W kategorii indywidualnej zwyciężyła sierż. szt. Maria Myszakowska-Łyjak, dzielnicowa Ogniwa Prewencji Komisariatu Policji w Sycowie.

 

 

Nagrodę Animus Fortis (Mężny Duch) 2020 odbiera sierż. szt. Maria Myszakowska- Łyjak od Dyrektora WIM
Nagrodę Animus Fortis (Mężny Duch) 2020 odbiera sierż. szt. Maria Myszakowska- Łyjak

 

 

W czasie wolnym od służby zauważyła wypadek drogowy, gdzie na łuku drogi doszło do czołowego zderzenia się dwóch pojazdów osobowych Toyota i BMW. W zdarzeniu uczestniczyła m.in. kobieta w ciąży i 3-letni chłopczyk. Policjantka dzięki swojemu doświadczeniu i opanowaniu zdołała udzielić pomocy poszkodowanym przy jednoczesnym powiadomieniu odpowiednich służb ratowniczych oraz zabezpieczeniu miejsca i pojazdów biorących udział w wypadku.

 

W kategorii instytucjonalnej nagrodę zdobyła Grupa Ratownicza „Nadzieja”.

 

Nagrodę Animus Fortis (Mężny Duch) 2020 odbiera ks. Radosław Kubeł - Grupa Ratownicza Nadzieja
Nagrodę Animus Fortis (Mężny Duch) 2020 odbiera ks. Radosław Kubeł – Grupa Ratownicza Nadzieja

 

Trzon grupy stanowią osoby o najwyższych kwalifikacjach, które urodziły się by pomagać: lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, psycholodzy, ale również strażacy, funkcjonariusze policji, wojska i służby więziennej. Celem istnienia stowarzyszenia jest przede wszystkim świadczenie pomocy medycznej, prowadzenie działań poszukiwawczych, niesienie pomocy ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych oraz rozpowszechnianie ratownictwa i ochrony ludności poprzez prowadzenie działań edukacyjnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy zgodnie z mottem Grupy „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek!”.

Stowarzyszenie funkcjonuje we wszystkich systemach ratownictwa i bezpieczeństwa na terenie północno-wschodniej Polski. Pozostaje w ciągłej dyspozycji Centrum Powiadamiania Ratunkowego reagując na zgłoszenia Państwowego Ratownictwa Medycznego, niosąc pomoc osobom znajdującym się w stanie zagrożenia życia i zdrowia. Na podstawie zawartych porozumień współpracuje z Krajowym Systemem Ratowniczo-Gaśniczym udzielając wsparcia Państwowej Straży Pożarnej. Ponadto współdziała z Centrum Poszukiwania Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji w Warszawie. Dodatkowo na terenie woj. Podlaskiego gotowi są na wezwania Centrum Zarządzania Kryzysowego w związku z wystąpieniem katastrof, kataklizmów, ewakuacją lub zapewnieniem bezpieczeństwa ludności. Grupa „Nadzieja” ma status Ochotniczej Straży Pożarnej.

 

 

 

 

 

Kapituła nagrody postanowiła przyznać dwa Dyplomy Honorowe. W kategorii indywidualnej dla sierżanta, strażaka, ratownika medycznego Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczurowej.

Wracając po zakończonej służbie do miejsca zamieszkania na wysokości miejscowości Nowe Brzesko dostrzegł zdarzenie drogowe. Bez wahania podjął czynności ratownicze wobec poszkodowanego uwięzionego w zakleszczonym pojeździe z licznymi obrażeniami ciała. Po przybyciu na miejsce zastępu straży pożarnej wspólnie ze strażakami przeprowadził ewakuację mężczyzny z wraku pojazdu. W trakcie tych czynności doznał urazu rozcięcia uda prawej nogi.

 

 

W kategorii instytucjonalnej dla Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS).

 

Nagrodę Animus Fortis (Mężny Duch) 2020 odbiera Hubert Burczyński, dyrektor Biura Zakupów RARS
Nagrodę Animus Fortis (Mężny Duch) 2020 odbiera Hubert Burczyński, dyrektor Biura Zakupów RARS

 

 

Od pierwszych dni pandemii Covid-19 Agencja realizuje zadania związane z zapobieganiem i przeciwdziałaniem jej skutkom. Prowadzone przez Agencję działania obejmują przede wszystkim udostępnianie sprzętu medycznego niezbędnego do ratowania ludzkiego życia, dystrybucję środków ochrony osobistej służących zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa, a także konwoje żywnościowe. Od końca 2020 r. RARS odpowiada za dystrybucję jedynego obecnie środka, przybliżającego świat i Polskę do stanu sprzed pandemii – szczepionki przeciw Covid-19. Jednakże praca Agencji nie ogranicza się jedynie do walki z pandemią. Wsparcie udzielane przez Agencję obejmuje organizacje charytatywne, szkoły, hospicja. Udzielana przez RARS pomoc często wykracza poza granice Polski, obejmując działania międzynarodowe. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych wypełnia swą misję „Wspieramy ludność, gospodarkę i państwo w sytuacjach kryzysowych.

 

 

 

 

Wszystkim uczestnikom IV edycji konkursu Animus Fortis serdecznie gratulujemy. 

 

Laureaci otrzymali statuetkę miniatury „Pomnika sanitariusza”. Pomnik ten, upamiętniający medyków poległych w walkach o odzyskanie niepodległości, miał stanąć przed II wojną światową w Warszawie. Jego pomysłodawcami byli gen. bryg. dr n. med. Stefan Hubicki, komendant Oficerskiej Szkoły Sanitarnej funkcjonującej na terenie Zamku Ujazdowskiego w Warszawie oraz gen. bryg. dr n. med. Stanisław Roupert, szef Departamentu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wojskowych.

Kandydatów do V edycji nagrody Animus Fortis będzie można zgłaszać pod koniec tego roku.

 

Zdjęcia: PTWP