Przejdź do menu Przejdź do treści

Wojskowy Instytut Medyczny ‒ Państwowy Instytut Badawczy zakończył realizację projektu „Podnoszenie kwalifikacji personelu medycznego w zakresie leczenia traumy wojennej”.  Projekt był realizowany stacjonarnie w Ukrainie w czwartym kwartale 2022 roku przez zespół Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii.

 

Uczestnikami projektu byli lekarze oraz psychologowie, na co dzień pracujący w ukraińskich szpitalach i ośrodkach leczenia weteranów i cywilów. Osoby biorące udział w szkoleniach zostały wyposażone w narzędzia pracy klinicznej z pacjentami doświadczającymi złożonych problemów emocjonalnych występujących u osób po przebytym ciężkim doświadczeniu traumatycznym, takim jak uczestnictwo w działaniach zbrojnych, doświadczenie gwałtu, pobicia, ataków rakietowych, konieczność długotrwałego przebywania w schronach przeciwbombowych, przesiedlenia, czy bycie ofiarą innych zagrażających działań ze strony agresora.

 

Po zakończeniu projektu ukraińska kadra medyczna nabyła niezbędne umiejętności profesjonalnej pomocy psychologicznej. Stworzyła również sieć wzajemnej współpracy między poszczególnymi jednostkami terytorialnymi i ośrodkami ochrony zdrowia.

Warto nadmienić, że projekt był realizowany nieprzerwanie w okresie wzmożonej agresji Rosji, kierującej swoje ataki przeciwko ludności cywilnej oraz obiektom cywilnym, takim jak szpitale, placówki medyczne, sklepy i szkoły.

 

Projekt „Podnoszenie kwalifikacji personelu medycznego w zakresie leczenia traumy wojennej” był kolejnym działaniem Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii na rzecz ukraińskich specjalistów zdrowia psychicznego.

Ukraina zniszczenia wojenne
Ukraina zniszczony budynek