Przejdź do menu Przejdź do treści

W dniach 5-7 lipca 2023 r. reprezentanci największych ośrodków leczenia chirurgicznego otyłości z Polski wymienili się doświadczeniami z przedstawicielami o światowej renomie w dziedzinie chirurgii bariatrycznej w Cleveland Clinic Abu Dhabi.

 

W spotkaniu uczestniczyli prof. Wiesław Tarnowski, prezes Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Towarzystwa Chirurgów Polskich, prof. Monika Proczko i prof. Piotr Major. Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy reprezentował dr n. med. Andrzej Kwiatkowski, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii.

 

Przedmiotem rozmów były operacje rewizyjne, których skuteczność postępowania chirurgicznego w leczeniu otyłości waha się od 80 do 85%. U tych pacjentów często konieczne jest leczenie dwuetapowe, czyli wykonanie 2 różnych zabiegów chirurgicznych w określonym odstępie czasu. Operacje rewizyjne  w chirurgii otyłości to zabiegi wykonane po wcześniejszym zabiegu z powodu otyłości.

 

Wizyta potwierdziła wysoki poziom chirurgicznego leczenia otyłości w Polsce. Klinika Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii  jest jednym z wiodącym ośrodków leczenia otyłości w kraju prowadzącym pilotażowy program kompleksowego leczenia pacjentów bariatrycznych znany jako KOS-BAR.

 

Klinika Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie zajmuje się małoinwazyjną chirurgią onkologiczną (nowotwory przewodu pokarmowego, jamy brzusznej, klatki piersiowej, piersi, tkanek miękkich), bariatrią oraz Chirurgią robotową. Od października 2020 Klinika rozwija działalność o małoinwazyjną chirurgię robotową w związku z zakupem przez WIM robota chirurgicznego da Vinci.

Galeria

Materiał filmowy