Przejdź do menu Przejdź do treści

Choroby zakaźne nie takie straszne BORELIOZA – aktualne możliwości terapeutyczne 

Choroby zakaźne są chorobami, które zostały wywołane przez biologiczne czynniki chorobotwórcze, które ze względu na charakter i sposób szerzenia się stanowią zagrożenie dla zdrowia publicznego. Czynnikami etiologicznymi są najczęściej wirusy, bakterie, grzyby, priony, riketsje oraz niektóre toksyny. Wielu chorób zakaźnych można uniknąć poprzez powszechne stosowanie szczepień ochronnych i odpowiednich działań prewencyjnych.

 

Borelioza, jest zoonozą wywołaną przez bakterię Borrelia burgdorferii po kłuciu przez kleszcza. Jest ona najczęściej rozpoznawaną chorobą odkleszczową w Europie. W Polsce od 2016 roku rejestruje się rocznie ponad 20 000 zachorowań na boreliozę, jednocześnie obserwując coroczny wzrost zapadalności średnio 55-57 przypadków na 100 000.

 

Zakażenie Borrealia burgdorferii nie powoduje trwałej odporności, co może skutkować nowym zachorowaniem, przy ponownej ekspozycji, zwłaszcza u pacjentów przebywających w obszarach endemicznych. Objawy boreliozy dotyczą skóry, układu nerwowego, stawów, rzadziej narządu wzroku i serca.

 

Obecnie dysponujemy diagnostyką serologiczną, która niejednokrotnie sprawia problemy interpretacyjne oraz wątpliwości dotyczące skuteczności leczenia, czy wręcz jego stosowania lub niczym nieuzasadnionej przewlekłej antybiotykoterapii. Klinika Chorób Wewnętrznych, Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, dysponuje możliwościami ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nad pacjentami chorującymi z powodu boreliozy w ramach Poradni Chorób zakaźnych, jak również możliwością diagnostyki i leczenia szpitalnego chorych wymagających takiego postępowania.

 

 

Zapraszamy osoby wykazujące objawy po ukąszeniu przez kleszcza do poddania się diagnostyce w kierunku boreliozy z sekretariatem Kliniki Chorób Wewnętrznych, Infekcyjnych i Alergologii.


Telefon: 261 817 519

E-mail: chorobyzakazne@wim.mil.pl