Przejdź do menu Przejdź do treści

Choroby zakaźne nie takie straszne – aktualne możliwości terapeutyczne #zakażenie jelit

Zakażenie jelit o etiologii Clostridioides difficile to jedno z najczęstszych zakażeń szpitalnych. Objawia się biegunką o różnym nasileniu, nawet do 30 wypróżnień na dobę. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi zakażenia są niedawna lub aktualna antybiotykoterapia, hospitalizacja lub pobyt w ośrodku medycznej opieki długoterminowej, wiek powyżej 65 rż, immunosupresja i stosowanie inhibitorów pompy protonowej. U około ¼ pacjentów dochodzi do nawrotów zakażenia, które skutkują kolejnymi hospitalizacjami, nadmierną utratą masy ciała wiodącą do wyniszczenia oraz większym ryzykiem ciężkiego przebiegu, doprowadzając nawet do zgonu.

 

Obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia pierwszego epizodu zakażenia opornego na leczenie jak i nawrotów jest przeszczep mikrobioty jelitowej. Ideą takiego leczenia jest odbudowa prawidłowej flory bakteryjnej. Do przeszczepu wykorzystywany jest materiał pobrany od zdrowego dawcy, który poddawany jest obróbce laboratoryjnej i głęboko mrożony. Skuteczność takiej terapii jest ponad 90%. Klinika Chorób Wewnętrznych, Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego, jest jednym w nielicznych ośrodków w województwie w których wykonywana jest taka procedura.

 

Zapraszamy osoby zmagające się zakażeniem jelit o etiologii Clostridioides difficile do poddania się leczeniu w Klinice Chorób Wewnętrznych, Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego.

 

Kontakt  z sekretariatem Kliniki Chorób Wewnętrznych, Infekcyjnych i Alergologii:

 

telefon: 261 817 519

email: chorobyzakazne@wim.mil.pl