Przejdź do menu Przejdź do treści

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA [DOTACJA CELOWA]

Logotypy flagi i godła Polski

 

TYTUŁ PROJEKTU: „UTWORZENIE CENTRUM MEDYCYNY CYFROWEJ WOJSKOWEGO INSTYTUTU MEDYCZNEGO – PAŃSTWOWEGO INSTYTUTU BADAWCZEGO I UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO”

 

Projekt dofinansowano ze środków Agencji Badań Medycznych ramach konkursu „Tworzenie i rozwój Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej” na podstawie umowy o dofinansowanie z dnia 31.10.2023 r.

 

Wartość całkowita projektu: 27 245 603,03 zł

Wartość całkowita dofinansowania: 27 245 603,03 zł

Okres realizacji: 01 listopada 2023 r. – 31 sierpnia 2027 r.

 

Celem projektu jest powołanie Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej, którego głównym zadaniem będzie ustanowienie huba danych medycznych, który pozwoli gromadzić, przetwarzać, a w konsekwencji wykorzystać na potrzeby naukowe pierwotnie gromadzone ustrukturyzowane dane medyczne. Utworzenie RCMC pozwoli wytworzyć i udostępnić techniki oraz narzędzia zarządzania danymi w systemie ochrony zdrowia. Powołanie nowej komórki jaką jest RCMC przyczyni się m.in. do:

 

1. Wsparcia w projektowaniu badań (m.in. obliczaniu mocy badania, implementacji narzędzi cyfrowych) – polepszenie jakości badania na etapie projektowym.

2. Umożliwienia analizy danych w czasie rzeczywistym oraz nadzoru nad jakością danych od początku do końca badania i uzyskanie wiarygodnych wyników o dużym potencjale publikacyjnym.

3. Magazynowania danych z Badań klinicznych realizowanych w ramach umów z ABM i nadzoru nad ich integralnością i bezpieczeństwem we współpracy z ABM.

1. Ujednolicenia standardów analiz i jakości uzyskiwanych danych.

2. Wypracowanie rozwiązań dotyczących integracji, zabezpieczania i transferu danych zgodnie z obowiązującymi standardami, ustawodawstwem i we współpracy z ABM.

3. Transferowanie danych w ramach Sieci, w tym do Centrali Medycyny Cyfrowej ABM, celem realizacji analiz wtórnych.

4. Opracowanie standardów udostępniania danych zewnętrznym podmiotom komercyjnym i akademickim celem poprawy dostępności do danych w ścisłej współpracy i pod przewodnictwem ABM.

5. Opracowanie infrastruktury i zasad analizy danych dla próbek biologicznych pochodzących z Badań klinicznych, Biobanków i od Dawców-wolontariuszy.