Przejdź do menu Przejdź do treści

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło nabór w kolejnej edycji konkursu LIDER dla młodych naukowców. Jednocześnie trwa nabór w konkursach Narodowego Centrum Nauki na projekty międzynarodowe: DAINA i JPND oraz w konkursie SONATINA, którego celem jest wsparcie kariery młodych badaczy. 

 

LIDER jest programem skierowanym do młodych naukowców. Jego celem jest poszerzenie ich kompetencji w samodzielnym planowaniu prac badawczych oraz zarządzaniu własnym zespołem, podczas realizacji projektów, których wyniki mogą mieć zastosowanie praktyczne i mają potencjał wdrożeniowy. Maksymalna wysokość dofinansowania projektu wynosi 1,8 mln PLN. Program adresowany jest do osób, które są doktorantami albo przygotowują rozprawę doktorską w trybie eksternistycznym i nie posiadają stopnia doktora albo posiadają stopień doktora, od uzyskania którego nie upłynęło 7 lat. Wnioskodawcy mogą składać wnioski wyłącznie za pośrednictwem systemu informatycznego LSI. Link do systemu będzie aktywny od 19 lutego 2024 r. Zakończenie naboru w konkursie to 29 marca 2024 r., godz. 16:00. 

 

Konkurs SONATINA jest skierowany do młodych badaczy. Celem programu jest wsparcie ich kariery poprzez stworzenie możliwości pełnoetatowego zatrudnienia i prowadzenia badań naukowych w Polsce oraz umożliwienie zdobycia wiedzy i doświadczenia podczas realizacji staży w wysokiej jakości zagranicznych ośrodkach naukowych. Konkurs skierowany jest do osób, które posiadają stopień doktora uzyskany w roku wystąpienia z wnioskiem lub w okresie 3 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Dla kierownika projektu badawczego w tym konkursie obowiązkowe jest zaplanowanie zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy, na podstawie umowy o pracę, w podmiocie planowanym jako miejsce realizacji projektu i innym niż podmiot, w którym kierownik projektu uzyskał stopień doktora. Kierownik projektu zobowiązany jest również do zaplanowania i odbycia stażu zagranicznego trwającego od 3 do 6 miesięcy w zagranicznym ośrodku naukowym. Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej przez system OSF do 15 marca 2024 r. do godziny 16:00. 

 

Trwa również konkurs dwustronny DAINA organizowany przez NCN oraz Litewską Radę Naukową (Research Council of Lithuania, RCL). Konkurs jest skierowany do polskich zespołów badawczych, które wspólnie z zespołem litewskim wystąpią z wnioskiem o finansowanie projektu badawczego z zakresu badań podstawowych. W konkursie DAINA 3 można otrzymać środki na wynagrodzenie dla zespołu badawczego, stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji polskiej części projektu badawczego. Wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację zadań przez polskie zespoły badawcze w ramach polsko-litewskich projektów badawczych w konkursie DAINA 3 wynosi 16 mln zł. Nabór wniosków w systemie OSF trwa do 15 marca 2024 r. do godziny 16:00. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w listopadzie 2024 r. Planowany początek realizacji projektów to styczeń 2025 r. 

 

NCN we współpracy z siecią JPND (EU Joint Programme – Neurodegenerative Disease Research) ogłasiło też konkurs na międzynarodowe projekty badawcze dotyczące zrozumienia mechanizmów powstawania chorób neurodegeneracyjnych jak również zwiększenia możliwości mierzenia parametrów stanowiących o progresji choroby we wczesnych i przedobjawowych jej stadiach. Temat konkursu JPND Call 2024 brzmi: Mechanisms and measurement of disease progression in the early phase of neurodegenerative diseases. O finansowanie w konkursie mogą się starać konsorcja międzynarodowe złożone z co najmniej trzech zespołów badawczych pochodzących z co najmniej trzech różnych krajów biorących udział w konkursie. Konsorcja nie mogą być jednak złożone z więcej niż siedmiu zespołów badawczych. Kierownik polskiego zespołu musi posiadać co najmniej stopień naukowy doktora. Kraje uczestniczące w konkursie: Austria, Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Izrael, Kanada, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Węgry, Włochy. Termin składania wniosków wspólnych wstępnych (pre-proposal) w konkursie to 5 marca 2024 r., o godzinie 12:00. Zaproszenia do składania wniosków wspólnych pełnych (full proposals) zostaną rozesłane w maju 2024 r. Termin składania wniosków wspólnych pełnych (full proposals) zakończy się 25 czerwca 2024 r., godz. 12:00. Termin składania wniosków krajowych w systemie OSF to 2 lipca 2024 r., a wyniki konkursu zostaną ogłoszone w październiku 2024 r. 

 

Osoby zainteresowane udziałem w konkursach zobowiązane są do złożenia Formularza Zgłoszenia Projektu Badawczego, który można uzyskać i złożyć w Sekcji Projektów Statutowych i Krajowych WWiZP (pok. 451, IV piętro, budynek żywieniowy). Formularz należy złożyć najpóźniej do 29 lutego br.  

 

Zachęcamy do wcześniejszego konsultowania pomysłów; pracownicy WWiZP służą pomocą przy aplikowaniu wniosków projektowych. 

Kontakt: tel. 261 817 297 e-mail: rozliczenianaukowe@wim.mil.pl 

 

 

Zdjęcie: Pexels/ThisIsEngineering