Przejdź do menu Przejdź do treści

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 15 marca 2024 roku zmarł płk w st. spocz. prof. dr hab. n. med. Jan Trykowski, specjalista w zakresie stomatologii, kierownik Instytutu Stomatologii CSK WAM naukowiec, wieloletni pracownik, członek Rady Naukowej.

 

Nabożeństwo żałobne odbędzie się 25 marca 2024 roku o godzinie 14:00 w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach, po którym nastąpi odprowadzenie Zmarłego do grobu rodzinnego na miejscowym cmentarzu.

 

Rodzinie i Bliskim Pana Profesora przekazujemy wyrazy współczucia
Zespół Kliniki Chorób Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej z Klinicznym Oddziałem Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, Dyrekcja, Rada Naukowa i cała społeczność WIM-PIB

 

*******

Profesor Jan Trykowski  urodził się 27 stycznia 1940 roku w Chełmnie. Absolwent  Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi (WAM) z 1968 r. Z Wojskowym Instytutem Medycznym związany był od 1972, w 1988 r. został powołany na stanowisko kierownika Instytutu Stomatologii, które pełnił do 2002 r.  Naczelny Specjalista ds. Stomatologii WP, konsultant krajowy do spraw obronności w zakresie stomatologii (2002-2005), konsultant wojskowej służby zdrowia ds. stomatologii (2002-2005).

W 1978 r. otrzymał stopień naukowy doktora nauk medycznych za rozprawę pt: „Wpływ roztworów chlorheksydynowo-fluorowych na powstawanie bakteryjnej błonki nazębnej i rozpuszczalność szkliwa w kwasach”. Na podstawie pracy habilitacyjnej pt.: „Opracowanie i odkażanie kanałów korzeniowych zębów metodą własną ” w 1987 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk medycznych. Od 1993 r. profesor nauk medycznych.

W okresie od 18.06.1975 do 13.12.1975 r. brał udział w misji pokojowej ONZ w ramach Doraźnych Sił Zbrojnych na Bliskim Wschodzie.

W badaniach naukowych zajmował się endodoncją, wykorzystaniem laserów w stomatologii, periodontologią. Duża część jego dorobku naukowego dotyczyła również profilaktyki próchnicy zębów.

Profesor był autorem lub współautorem ponad 170 artykułów, brał czynny udział w życiu naukowym kraju, należał do towarzystw naukowych, m. in. Polskiego Towarzystwa Stomatologów, Federation Dentaire International. W Wojskowej Izbie Lekarskiej przez kilka lat pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego, był członkiem Naukowej Rady Lekarskiej – Komisji Zdrowia Publicznego, Komisji Farmakoterapii.

Brał udział w pracach redakcji czasopism, m.in. „Czasopismo Stomatologiczne”, „Stomatologia Współczesna” – redaktor naczelny, „Stomatologia Sowriemiennogo Mira”,  „Stomatologia kliniczna”, ostatnie lata był Honorowym redaktorem naczelnym Magazynu Stomatologicznego.

 

Źródło: Baza Biogram; Danuta Augustynowicz, 50 lat Szpitala Wojskowego na Szaserów, Warszawa 2014