Przejdź do menu Przejdź do treści

Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy (WIM-PIB) w Warszawie wykorzystywał jako bazę danych systemu medycznego AMMS firmy ASSECO Poland oprogramowanie Oracle RAC Standard 12.02. Mając na uwadze, iż WIM-PIB jest Operatorem Usługi Kluczowej nieustannie dąży do zapewnienia najwyższego poziomu świadczeń medycznych i bezpieczeństwa pacjentów gwarantując przy tym komfort pracy personelu i możliwość dalszego rozwoju Instytutu. W efekcie, Dyrekcja WIM-PIB podjęła zakończone sukcesem starania, mające na celu pozyskanie środków finansowych w celu zakupu i umożliwienia upgrade infrastruktury oraz oprogramowania bazy danych do Oracle RAC Enterprise 19.03.

 

Kilka ostatnich miesięcy to okres, w których prowadzono intensywne prace przygotowawcze i testy mające na celu wykreowanie infrastruktury i przetestowanie scenariuszy aktualizacji i przeniesienia bazy danych do nowego środowiska, w tym sprzętowego. Prace realizowały zespoły ASSECO Poland, Database Whisperers Rębecki, Rydz, Stawiarski Sp. J oraz Oddziału Teleinformatyki WIM-PIB. Ze względu na wielkość baz danych oraz mając na celu minimalizację niedogodności dla Pacjentów i personelu medycznego całość operacji wykonano 13.04.2024 r. realizując ćwiczone wcześniej czynności na bazie produkcyjnej systemu w nowej infrastrukturze sprzętowej. Realizowane przedsięwzięcie było pierwszym etapem modernizacji infrastruktury systemu medycznego. Kolejne to: uzupełnienie szyfrowania sprzętowego danych o wdrożenie pełnego szyfrowania danych baz danych systemu medycznego, wdrożenie oprogramowania klasy database firewall oraz narzędzi analizy i optymalizacji struktur baz danych Oracle.

 

Według wiedzy WIM-PIB, Instytut, po zakończeniu prac będzie pierwszą i na ten moment jedyną w Polsce instytucją medyczną podchodzącą tak kompleksowo do zapewnienia wydajności i zabezpieczenia danych medycznych przetwarzanych w szpitalnym systemie informatycznym. Prowadzone przez Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy działania wpisują się w potrzeby Wojskowej Służby Zdrowia oraz realizują kolejne kroki przygotowania infrastruktury informatycznej na potrzeby Komponentu Wojsk Medycznych (KWMed), który w ramach Centrum Informatycznych Usług Wspólnych (CUW IT) KWMed jako jednostki wykonawczej w obszarze informatyki medycznej zabezpieczy docelowo usługi na potrzeby Podmiotów Wojskowej Służby Zdrowia.