Przejdź do menu Przejdź do treści

TYTUŁ PROJEKTU: „ITPP JAKO PREPARAT WSPOMAGAJĄCY LECZENIE POSTĘPUJĄCEJ NIEWYDOLNOŚCI ODDECHOWEJ W PRZEBIEGU COVID-19 I INNYCH INFEKCJI MIĄŻSZU PŁUCNEGO – RANDOMIZOWANE, PODWÓJNIE ZAŚLEPIONE, NIEKOMERCYJNE BADANIE KLINICZNE II FAZY [BREATH2]”.

 

Projekt dofinansowany przez Agencję Badań Medycznych ze środków Budżetu Państwa Nr umowy o dofinansowanie: 2020/ABM/COVID19/0034

Logotypy flagi i godła Polski

Wartość całkowita projektu: 4 215 000,00 zł

Wartość dofinansowania: 4 215 000,00 zł

Okres realizacji: 1 lipca 2020 r. – 30 czerwca 2024 r.

 

Realizowane przez WIM projekt „ITPP jako preparat wspomagający leczenie postępującej niewydolności oddechowej w przebiegu COVID-19 i innych infekcji miąższu płucnego – randomizowane, podwójnie zaślepione, niekomercyjne badanie kliniczne II fazy [BREATH2]” skupia się na zmniejszeniu śmiertelności w zachorowaniach COVID-19 związanych z ostrą, ciężką i postępującą niewydolnością oddechową znaną jako ARDS (Acute Respiratory Distress Syndrome).

Niewydolność oddechowa w przebiegu zakażenia SARS CoV-2 mimo zastosowania najlepszej praktyki klinicznej z obszaru intensywnej terapii (wentylacji oszczędzającej płuca, wsparcia układu krążenia, pozaustrojowego oczyszczania krwi, ewentualnie natleniania pozaustrojowego) wiąże się z wysoką śmiertelnością. Nadal nie są dostępne skuteczne opcje farmakoterapii COVID-19 i konieczne jest poszukiwanie nowych rozwiązań.

Projekt pozwoli dokonać weryfikacji hipotezy czy zastosowanie substancji ITPP (trójpirofosforan mioinozytolu), umożliwiającej zwiększenie zdolności uwalniania tlenu przez hemoglobinę (utlenowanie tkanek), będzie miało pozytywny skutek w terapii zakażenia SARS COV-2.

Jeśli w przebiegu zakażenia COVID-19 wystąpi ciężka niewydolność oddechowa, rokowanie jest na ogół złe. W takim scenariuszu dochodzi bowiem do uszkodzenia pęcherzyków płucnych, w wyniku czego wymiana gazowa jest utrudniona, co w konsekwencji może prowadzić do ciężkiej niewydolności wielonarządowej. Zakładamy, że zwiększone dzięki ITTP wydzielanie tlenu w tkankach u pacjentów, u których wymiana gazowa nie jest wystarczająca, przyczyni się do ograniczenia szkodliwych skutków niedotlenienia, łagodniejszego przebiegu zakażenia i szybszego powrotu do zdrowia.

Projekt jest realizowany pod kierownictwem prof. WIM dr hab. n. biol. Claudine Kieda – od lat związanej z problematyką leczenia chorób zależnych od niedotlenienia oraz dr n. med. Jakuba Klimkiewicza – lekarza Oddziału Intensywnej Terapii dla Chorych z COVID WIM, specjalisty anestezjologii i intensywnej terapii.

To pierwsze w Polsce i na świecie badanie określające przydatność stosowania ITTP u ludzi z ciężką niewydolnością oddechową zakażonych wirusem SARS COV-2