Przejdź do menu Przejdź do treści
Album Dokonania WIM wersja w języku angielskim

WIM-PIB Priorities Innovations Future

A quarter of a century, 25 years, approximately the duration of a generation, is a long enough time to reliably summarise the cooperation to date, the resulting measurable and non-measurable, tangible and intangible benefits – the added value of the social and public good created together. Formally contracted, but above all based on partnership and trust, the relationship between the Military Institute of Medicine – National Research Institute (MIM – NRI) and the company Agat exemplifies activities that put the idea of a corporate social mission into practice in the best possible form: a strategy that takes into account social interests and cooperation with other stakeholder groups, with a positive impact on the efficiency of the business. After all, nothing expresses the sensitivity and responsibility of an employer more than concern for the health of the employees, striving to keep it in the best possible shape and for as long as possible. This is especially true if the priceless value of health can – thanks to the cooperation – be provided by a healthcare provider of the highest level of credentials, the maintenance and constant improvement of which would not be possible without the help and support provided by such a reliable and responsible partner as Agat S.A.

 

Download: WIM-PIB Album Priorities Innovations Future

okładka albumu priorytety innowacje przyszłość

Album WIM-PIB Priorytety Innowacje Przyszłość

Ćwierć wieku, 25 lat, w przybliżeniu okres trwania jednego pokolenia, to dostatecznie długi czas, by na jego podstawie wiarygodnie podsumować dotychczasową współpracę, wynikające z niej mierzalne i niemierzalne, materialne oraz niematerialne korzyści – wartość dodaną wytworzonego wspólnie społecznego i publicznego dobra. Zawiązane formalną umową, ale przede wszystkim oparte na partnerstwie i zaufaniu relacje między WIM a firmą Agat są przykładem działań, które urzeczywistniają w najlepszej możliwej formie ideę społecznej misji biznesu: strategię uwzględniającą interesy społeczne i współpracę z innymi grupami interesariuszy, mającą pozytywny wpływ na efektywność prowadzonej działalności gospodarczej. Nic tak bowiem nie wyraża wrażliwości i odpowiedzialności pracodawcy jak troska o zdrowie pracowników, dążenie do jego zachowania w jak najlepszej formie oraz przez maksymalnie długi czas. Zwłaszcza, jeśli bezcenna wartość, jaką jest zdrowie, może być – dzięki zawiązanej współpracy – dostarczana przez podmiot leczniczy o najwyższym poziomie referencyjnym, którego utrzymanie i stałe doskonalenie nie byłoby możliwe bez pomocy i wsparcia udzielanego przez tak solidnego i odpowiedzialnego partnera, jakim jest firma Agat SA.

 

Pobierz: Album WIM-PIB Priorytety Innowacje Przyszłość

Okładka albumu Dokonania 2024.

Album Dokonania 2024

Najważniejsze osiągnięcia Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego (WIM-PIB) w 2024 roku odzwierciedlają m.in.nasze zaangażowanie w integrację zaawansowanych badań naukowych z nowoczesną praktyką kliniczną oraz działalnością na rzecz zdrowia publicznego. W ubiegłym roku zainicjowaliśmy strategiczną współpracę naukową z Uniwersytetem Warszawskim, realizowaną w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Decyzja o wyborze naszego kluczowego partnera naukowo-dydaktycznego została podyktowana jego wybitnym potencjałem badawczym, rozbudowaną siecią współpracy interdyscyplinarnej oraz uznaną pozycją w krajowych i międzynarodowych rankingach naukowych. Efektem tej współpracy było rozpoczęcie sześciu interdyscyplinarnych projektów badawczych, obejmujących m.in. predykcję rozwoju niewydolności serca po przebytym ostrym zespole wieńcowym, szczegółową analizę genetyczną czerniaka błony naczyniowej oka oraz badania nad zmianami mikrobiomu jelitowego u pacjentów po zabiegach bariatrycznych. Wszystkie one mają kluczowe znaczenie dla rozwoju wiedzy medycznej i odpowiadają na istotne wyzwania zdrowotne społeczeństwa.

 

WIM-PIB został także laureatem pierwszego miejsca w ogólnopolskim konkursie na rozwój Centrów Wsparcia Badań Klinicznych. Potwierdza to jego wiodącą rolę w obszarze badań klinicznych oraz wysoką efektywność w pozyskiwaniu i skutecznym
wykorzystaniu środków finansowych na rzecz rozwoju nowoczesnej infrastruktury badawczej, niezbędnej do prowadzenia innowacyjnych projektów o znaczeniu krajowym i międzynarodowym. Ważnym osiągnięciem w obszarze innowacyjnych rozwiązań klinicznych było utworzenie pierwszej w Polsce specjalistycznej jednostki dedykowanej kompleksowej opiece nad pacjentami z rakiem prostaty – Prostate Unit. Ośrodek zapewnia dostęp do najnowocześniejszych technik diagnostyki obrazowej, nowoczesnych procedur chirurgicznych, zaawansowanej radioterapii oraz pełnego wsparcia psychologiczno-rehabilitacyjnego.

 

Dynamiczny rozwój odnotowało również Centrum Chirurgii Robotycznej WIM-PIB, w którym od momentu jego powstania wykonano ponad 2000 małoinwazyjnych procedur chirurgicznych w ośmiu grupach narządowych. Zastosowanie nowoczesnych technologii przyczyniło się do skrócenia czasu hospitalizacji, ograniczenia liczby powikłań pooperacyjnych oraz przyspieszenia procesu rekonwalescencji pacjentów. Podsumowując 2024 rok i wspominając nasze dokonania, jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom Instytutu, a także osobom fizycznym i prawnym wspierającym nasze działania – za nieoceniony wkład, profesjonalizm oraz zaangażowanie w realizację przedstawionych osiągnięć, które przyczyniły się do umocnienia pozycji naszej placówki jako wiodącej jednostki badawczej i klinicznej oraz do skutecznej realizacji jej misji na rzecz ochrony zdrowia i bezpieczeństwa publicznego.

 

Pobierz: Album Dokonania 2024

okładka publikacji Dokonania 2023

Album Dokonania 2023

Rok 2023 w WIM-PIB był kolejnym okresem intensywnych zmian organizacyjnych, realizowanych z rozmachem inwestycji i zabiegów modernizacyjnych zmierzających do doskonalenia jakości, bezpieczeństwa i zakresu udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej, a także prowadzonej działalności naukowo-badawczej, szkoleniowej i dydaktycznej. Poprawiamy w ten sposób nie tylko warunki i zakres udzielanych usług, lecz także dostosowujemy miejsca pracy do oczekiwań i potrzeb personelu medycznego, kierując się zasadą wypływającą z naszego głębokiego przekonania, że zdrowie nie jest kosztem, ale wartościową inwestycją, którą należy planować i realizować w sposób możliwie najbardziej skuteczny i efektywny. Jak zawsze w centrum naszej uwagi znajdują się chorzy i ich problemy zdrowotne, które wyznaczają skalę i zakres naszego zaangażowania. Określają kierunki rozwoju i inwestycji zarówno w obszarze infrastruktury, jak i kompetencji zawodowych. Bliższe informacje na temat wspomnianych wydarzeń oraz wielu innych okoliczności, ważnych chwil, jakie zaszły w instytucie w roku 2023, o których warto przypomnieć i pamiętać, znajdą Państwo w niniejszym roczniku.

 

Pobierz: Album Dokonania 2023

okładka publikacji Dokonania 2022

Album Dokonania 2022

Działalność Instytutu to przede wszystkim wymierne osiągnięcia pracujących w nim ludzi. Wartościowane zarówno spektakularnymi wynikami prowadzonych badań naukowych i prac rozwojowych, jak i sukcesami w rozwoju zawodowym. Wszystkie te sytuacje, wydarzenia, okoliczności oraz najważniejsze informacje dotyczące twórców wiedzy, nauki, profesjonalistów medycznych i niemedycznych mających swój udział w sile marki, jaką prezentuje dziś sobą WIM-PIB, postanowiliśmy przypomnieć w podsumowaniu 2022 roku. Trwale zachować w dobrej pamięci obecnego i przyszłych pokoleń pracowników naszej jednostki.

 

Pobierz: Album Dokonania 2022

lekarz wojskowy Danuta Augustynowicz okładka ksiązki

Monografia Lekarz Wojskowy

Monografia została wydana z okazji setnej rocznicy ukazania się 1 numeru czasopisma „Lekarz Wojskowy”. Autor: Danuta Augustynowicz, współautorzy: Aleksandra Karolak, Halina Rudnicka, Małgorzata Łukaszuk, Dorota Połeć.

 

„Lekarz Wojskowy” jest jednym z najstarszych polskich czasopism medycznych, które ukazują się do dnia dzisiejszego. Pierwszym wydawcą i inicjatorem powstania czasopisma była Wojskowa Rada Sanitarna, powołana pod koniec 1918 roku przez Ministerstwo Spraw Wojskowych jako naukowo-techniczny organ pomocniczy Ministerstwa Spraw Wojskowych w dziedzinie wojskowej służby sanitarnej. Dnia 3 stycznia 2020 roku czasopismo obchodzi setną rocznicę powstania i wspólnej z wojskową służbą zdrowia pracy dla Polski i nauki. Jubileusz jest doskonałą okazją do przypomnienia jego roli i podkreślenia zasług. 

 

Pobierz: Album Lekarz Wojskowy