Przejdź do menu Przejdź do treści

Wiele osób zimową porą chętnie egzotyczne kraje jako cel swoich podróży. Co trzeba zrobić, aby wakacje były zdrowe i bezpieczne? Kiedy i na co należy się zaszczepić, na te i inne pytania odpowiada kierownik Poradni Szczepień płk dr n. med. Barbara Betiuk z Wojskowego Instytutu Medycznego Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. 

 

Dalekie destynacje stwarzają określone ryzyko zdrowotne. Aby nie przywieźć ze sobą niechcianych pamiątek w postaci tropikalnej choroby, warto pomyśleć o zaszczepieniu się przed wyjazdem.

Żeby szczepienie było skuteczne, należy zaplanować je dużo wcześniej, co najmniej 6-8 tygodni przed wyjazdem, najlepiej w certyfikowanym ośrodku pod okiem fachowców. Wiele dostępnych szczepień jest szczepionkami wielodawkowymi, wymagającymi powtórzenia w czasie.  Podejmując decyzje o wyjeździe typu Last Minute, podróżujący nie odniesie korzyści z immunizacji, ponieważ jest to zbyt krótki czas na uodpornienie przed chorobą. Istotną kwestią jest również wiek i choroby towarzyszące osób podróżujących, może okazać się, że te stan zdrowia lub wiek będzie przeciwskazaniem do szczepienia.

 

Poradnia Szczepień WIM-PIB jest certyfikowanym ośrodkiem należącym do sieci krajowych ośrodków medycyny podróży oferującą szeroką gamę szczepień. Oferuje profesjonalną konsultację przed podróżą gdzie na podstawie zebranego wywiadu o kierunku podróży, wieku i stanu zdrowia dobierane zostaną odpowiednie szczepienia, tak aby wakacje były zdrowe i bezpieczne.

 

TVP3

Źródło: TVP3 Warszawa, Warszawski Dzień, data emisji 08.02.2023 r.