Przejdź do menu Przejdź do treści

Gospodarzem wydarzenia był konsultant wojskowej służby zdrowia prof. dr hab. n. med. Dariusz Jurkiewicz. Patronat honorowy nad zjazdem objął gen broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak.

Zjazd rozpoczął wykład inauguracyjny „Operacje zatok przynosowych wczoraj i dziś”, który wygłosił prof. dr hab. n. med. Paweł Burduk kierownik Kliniki Otolaryngologii, Onkologii Laryngologicznej i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W trakcie tegorocznego wydarzenia odbyło się 17 sesji naukowych. Przygotowano panele tematyczne, sesje okrągłego stołu oraz sesję plakatową. Wykłady dotyczyły nowotworów głowy i szyi, chorób nosa i zatok przynosowych, chorób ucha środkowego, leczenia głuchoty i niedosłuchu, protezowania głosu po laryngektomii, chirurgii plastycznej, zaburzeń oddychania podczas snu. Przedstawiono analizę trudnych przypadków laryngologicznych. Odbyły się dwie sesje tematyczne nt. „Wyzwania, innowacje i perspektywy Laryngologii Wojskowej moderowana przez prof. dr hab. n. med. Dariusz Jurkiewicz oraz sesja nt. „Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej” moderowana przez dr n. med. Aldonę Chloupek.

 


Uczestnicy zjazdu uczestniczyli w warsztatach kadawerowych dotyczące chirurgii endoskopowej zatok przynosowych, podstawowych technik w rynoseptoplastyce oraz podstawowych płatów w rekonstrukcji twarzy. Zajęcia przeprowadzili pracownicy Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej z Klinicznym Oddziałem Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej WIM-PIB: ppłk dr hab. n. med. Kornel Szczygielski, dr n. med. Marcin Jadczak i dr n. med. Piotr Rot.

Dużym zainteresowniem cieszył się warsztat z wykorzystaniem fotela TRV w leczeniu zawrotów głowy prowadzony przez lekarzy z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej z Klinicznym Oddziałem Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej WIM-PIB – lek. Sandrę Krzywdzińską, por. lek. Pawła Rozbickiego i lek. Michała Kaczmarczyka.

 


Na terenie hotelu Copernicus, w którym odbywał się zjazd, została zaprezentowania Placówka 1 Poziomu Zabezpieczenia Medycznego Wojsk wystawioną przez 2 Wojskowy Szpital Polowy we Wrocławiu pod dowództwem płk lek. Jarosława Bukwalda (łącznie z otolaryngologią). Jest to placówka pomocy medycznej, która na co dzień służy polskim żołnierzom na misjach zagranicznych (Irak, Afganistan), a ostatnio udzielała również pomocy poszkodowanym podczas trzęsienia ziemi w Turcji.

 


W dniu 16.03.2023 odbyła się odprawa Konsultanta Wojskowej Służby Zdrowia z ordynatorami oddziałów laryngologicznych szpitali wojskowych. Omówiono sytuację oddziałów, wyposażenie, problemy związane z pacjentami z Ukrainy oraz bieżące potrzeby kadrowe i sprzętowe.

 


Zjazd spotkał się z dużym zainteresowaniem i bardzo dobrym odbiorem wśród uczestników. Organizator otrzymał wiele ciepłych komentarzy i opinii dotyczących przygotowania zajazdu.

Galeria