Przejdź do menu Przejdź do treści

Celem warsztatów jest zachęcenie kobiet chirurgów do pracy z wykorzystywaniem zaawansowanych technologii, które są korzystne zarówno dla pacjenta, jak i operatora.

 

Dr n. med. Andrzej Kwiatkowski, kierownik kursu zaznaczył, – że operacje z użyciem systemu da Vinci to przyszłość chirurgii. Zakres usług wykonywanych w WIM jest największy w Polsce. Wykonujemy zabiegi w zakresie chirurgii (operacje jelita grubego i żołądka), torakochirurgii (zabiegi wycięcia zmian w śródpiersiu i w płucach), ginekologii, kardiochirurgii, laryngologii i urologii. Nowy zespół wchodzi do szkolenia w zakresie chirurgii trzustki.

Program szkolenia obejmował obserwację na żywo operacji wykonanych w asyście systemu chirurgii robotycznej da Vinci. Omówiona została specyfika, wyzwania i korzyści zabiegów wykonywanych tą metodą. Zespoły operujące zaprezentowały techniczne możliwości robota. Była także możliwość wzięcia udziału w praktycznych ćwiczeniach przy konsoli, wyrabiających koordynację wzrokowo-ruchową.

 

Dzięki temu kursowi zobaczyliśmy po raz pierwszy, jakie możliwości daje chirurgia robotyczna i jak szeroko możemy ją wykorzystywać w różnych specjalnościach zabiegowych. Chirurgia robotyczna będąc nowym rozwiązaniem staje się jednym z ramion badań naukowych, a dzięki wymiarowi dydaktycznemu i naukowemu szkolenia będziemy mogły przekazać tę wiedzę dalej i wykorzystać w badanach naukowych – mówiła Dorota Łyka jedna z kursantek.

uczestniczka kursu szkoleniow robotem da vinci w Centrum Szkoleniowe Chirurgii Robotycznej w WIM
lek. Dorota Łyka
Artur Ostrowski dyrektor Zarządzający firmy Synektik SA podczas szkolenia robotycznego w WIM
Artur Ostrowski Dyrektor Zarządzający da Vinci

„W roku 2020 w USA kobiety stanowiły 38,4% wszystkich chirurgów. W Polsce w 2022 r. panie tworzyły grupę 57,3% wśród wszystkich lekarzy, natomiast już tylko 13,4% pośród chirurgów. Obecnie na około 80 chirurgów pracujących w asyście systemu robotycznego da Vinci w polskich szpitalach jest tylko 5 kobiet. Liczymy, że dzięki obserwacji zabiegów wykonywanych przez najbardziej doświadczonych lekarzy w całym kraju oraz możliwość praktycznego przetestowania robota da Vinci, zachęcimy panie do nowych technologii i będą stanowiły coraz większy procent wśród certyfikowanych operatorów”– zaznacza Cezary Kozanecki, Prezes Zarządu Synektik.

 

Wykorzystanie chirurgii robotycznej jest już standardem w świecie. Liczba globalnie wykonanych zabiegów chirurgicznych w asyście systemu chirurgii robotycznej da Vinci przekroczyła 11 milionów. Zainstalowanych jest ponad 7,4 tys. robotów da Vinci w 67 krajach. W Polsce jest obecnie 26 autoryzowanych systemów da Vinci a w 2022 roku wykonanych zostało ponad 3,5 tys. robotycznych procedur chirurgicznych.

 

W minionym roku, dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej, kontynuowaliśmy wieloletni program rozbudowy i modernizacji instytutu-szpitala, w ramach którego kolejne kliniki i zakłady pozyskały nowoczesny sprzęt służący diagnostyce i terapii chorych. Jak zawsze wiele uwagi poświęciliśmy wdrażaniu nowoczesnych metod opieki i leczenia. Jedną z nich, dynamicznie rozwijaną w okresie ostatnich dwóch lat jest chirurgia robotowa. Jeszcze chwilę temu, na początku naszej drogi, byliśmy dziesiątym ośrodkiem w kraju, w którym rozpoczęto wykonywanie tego rodzaju zabiegów. Dziś jesteśmy pierwszym szpitalem w Polsce posiadającym dwa zestawy operacyjne, na których specjaliści WIM wykonali już ponad 500 zabiegów w aż siedmiu dziedzinach medycyny – mówił dyrektor WIM-PIB gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak.

 

Pierwszy system da Vinci w WIM ma dopiero 2,5 roczną historię, a dzisiaj WIM jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, który ma dwa roboty. Dzisiaj także zespół osób pracujących na robotach od strony uczniów wszystkich specjalności przeszedł do roli nauczyciela. Jesteśmy z Was dumni.

Mam przyjemność oficjalnie zainaugurować jako partnera technologicznego firmę Synektik dla Wojskowego Instytutu Medycznego w zakresie chirurgii robotycznej. Połączenie medycyny i technologii to gwarancja na zwiększenie jakości w ochronie zdrowia, a nade wszystko zwiększenie poczucia bezpieczeństwa pacjenta, który w tak mało inwazyjny sposób będzie mógł być operowany – mówi Artur Ostrowski, dyrektor Zarządzający firmy Synektik SA.

Materiał filmowy: Telewizyjny Kurier Warszawski TVP3

Centrum Szkoleniowe Chirurgii Robotycznej Wojskowego Instytutu Medycznego rozpoczęło kursy szkoleniowe robotem da vinci

Galeria

Zdjęcia: Tomasz Zaborowski WIM