Przejdź do menu Przejdź do treści

Modernizacja kliniki jest kolejnym krokiem w budowaniu najnowocześniejszego w kraju systemu kompleksowej diagnostyki i leczenia szczególnie chorych na raka tarczycy oraz nowotwory neuroendokrynne. Umożliwia zaoferowanie opieki medycznej na najwyższym światowym poziomie.

 

W spotkaniu prasowym z ramienia Instytutu udział wzięli:

gen. broni. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego

płk dr n. med. Artur Bachta, Zastępca Dyrektora WIM-PIB, Komendant Centralnego Szpitala Klinicznego MON,

płk rez. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Kamiński, Kierownik Kliniki Endokrynologii i Terapii Izotopowej WIM-PIB

płk dr hab. n. med. Marek Saracyn, Profesor Instytutu, Zastępca Kierownika Kliniki Endokrynologii i Terapii Izotopowej WIM-PIB

 

W konferencji uczestniczyli:

Z-ca Szefa Sztabu Generalnego WP – gen. dyw. dr inż. Karol Dymanowski

Z-ca Dyrektora Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia – Mariusz Uszyński

Przedstawiciel Dowódcy Generalnego RSZ – płk Rafał Pidek

Przedstawiciel Dowódcy Operacyjnego RSZ – płk Robert Stanulewicz

Konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii – prof. dr hab. n. med. Wojciech Zgliczyński

Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ – Zbigniew Terek

Prezes Przedsiębiorstwa „AGAT” – Zbigniew Winkiel

oraz kadra kierownicza i pracownicy Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie

 

Nasza Klinika jest znana z tego, że leczymy w niej niemal każdego pacjenta, któremu przydarzyło się zachorować na choroby onkologiczne z kręgu chorób endokrynnych. Dzisiaj oferujemy pacjentom, oddając Klinikę po remoncie, nie tylko jeszcze lepszy dostęp do procedur, ale przede wszystkim nieporównywalnie lepsze warunki do tego, aby stosowane przez nas leczenie mogło być prowadzone w sposób jeszcze bardziej nowoczesny i bezpieczny. Cieszę się, że tak zaawansowana, nowoczesna inwestycja zafunkcjonowała tu, w największym wojskowym szpitalu w kraju. Tą inwestycją jesteśmy w stanie zagwarantować naszym pacjentom, że będą mogli jeszcze więcej korzystać z możliwości, jakie daje nasz instytut – mówił dyrektor WIM-PIB gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak.

 

Praca to służba życiu. Pracujemy nie dla siebie, pracujemy dla drugiego. Dopiero poprzez to, że pracujemy dla drugiej osoby, pracujemy dopiero wtedy dla siebie – podkreślił kierownik Kliniki Endokrynologii i Terapii Izotopowej WIM-PIB płk rez. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Kamiński.

Prof. Kamiński podziękował dyrekcji i komendzie Wojskowego Instytutu Medycznego, przedstawicielom Ministerstwa Obrony Narodowej, wykonawcom, projektantom, osobom, które nadzorowały cały proces modernizacji Kliniki, zespołowi, który pracował w warunkach ciągłego remontu i przyjaciołom, którzy trzymali za nas kciuki i trzymają nadal.

 

To jest naprawdę wielki dzień. To znakomicie wydane pieniądze. Przyszło mi już obejrzeć tę jednostkę i powiem, że jest to coś fantastycznego, czegoś podobnego jeszcze w Polsce nie mamy. Ważne, abyśmy inwestowali w tych dobrych albo nawet w tych najlepszych – powiedział konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologiiprof. dr hab. n. med. Wojciech Zgliczyński.

 

Na zakończenie spotkania uczestnicy spotkania obejrzeli film nt. celowanego leczenia radiofarmaceutykami, który omówił prof. Grzegorz Kamiński, kierownik Kliniki Endokrynologii i Terapii Izotopowej WIM-PIB.

 

Podczas remontu dokonano przebudowy i rozbudowy Kliniki Endokrynologii i Terapii Izotopowej WIM-PIB powiększając ją o dodatkowe piętro na potrzeby leczenia chorych onkologicznych przy użyciu radioizotopów.

Obecnie Klinika dysponuje 23 nowocześnie wyposażonymi salami chorych, w części endokrynologicznej na I piętrze jedno- i dwuosobowymi, w części radioizotopowej na II piętrze wyłącznie jednoosobowymi. Drugie piętro – przeznaczone dla terapii radioizotopowych – dysponuje najnowocześniejszą pełną ochroną radiologiczną zarówno dla chorych jak i personelu, które zabezpiecza przed narażeniem na promieniowanie jonizujące. Wymagało to m.in. postawienia nowych stałych osłon ołowianych, wybudowania odpowiednich śluz wyposażonych w detektory promieniowania, stworzenia nowego systemu wentylacyjnego oraz wybudowania hali odstojników.

 

Klinika jest jedną z największych w Polsce i tej części Europy, tak pod względem bazy łóżkowej dla tych chorych, jak i populacji chorych na nowotwory endo i neuroendokrynne objętych leczeniem. Dzięki przeprowadzonym inwestycjom dostęp do nowych metod leczenia zwiększy się, a pacjenci będą przebywać w komfortowych warunkach w czasie ich stosowania.

 

Klinika wchodzi w skład Centrum Doskonałości Leczenia Nowotworów Neuroendokrynnych Kliniki Endokrynologii i Nowotworów Neuroendokrynnych w Katowicach, które działa pod patronatem Europejskiego Towarzystwa Nowotworów Neuroendokrynnych. Centrum obejmuje swą opieką większość chorych na nowotwory neuroendokrynne w Polsce. Co dwutygodniowe zdalne konsylia lekarskie tego Centrum zapewniają chorym konsultacje najlepszych w tej dziedzinie specjalistów zajmujących się diagnostyką i leczeniem chorych na nowotwory neuroendokrynne oraz dostęp do optymalnych metod terapii.

 

W zmodernizowanej Klinice Endokrynologii i Terapii Izotopwej znalazła się również nowo powstała Pracownia Laseroterapii, w której przy użyciu nowoczesnego aparatu, w sposób minimalnie inwazyjny (przezskórny) przeprowadzane są zabiegi usuwania zmian ogniskowych tarczycy, co pozwala – w wybranych przypadkach – na uniknięcie zabiegu chirurgicznego.

 

Wyremontowana nieprzerwanie prowadzi swą działalność. Chorzy już korzystają z nowo oddanych nowoczesnych sal. Każda z nich jest klimatyzowana, zdalnie monitorowana oraz wyposażona we własny węzeł sanitarny.

 

Zdjęcia: Tomasz Zaborowski WIM

 

 

Relacje z wydarzenia w mediach: