Przejdź do menu Przejdź do treści

Pierwszą tego typu operację w Polsce wykonano 22 sierpnia 2023 r., przeprowadził ją zespół pod kierownictwem ppłk dr hab. n.med. Kornela Szczygielskiego.

Zakres procedury obejmował usunięcie przerośniętej tkanki nasady języka oraz plastykę podniebienia miękkiego i usunięcie migdałków podniebiennych po wcześniejszym wykonaniu badania fiberoskowego w czasie snu farmakologicznego (DISE ang. Drug Induce Sleep Endoscopy).

Innowacyjne podejście zastosowane przez laryngologów z WIM- PIB polegało zarówno na jednoczesnym wykonaniu badania mającego na celu identyfikację miejsc zwężeń w obrębie górnych dróg oddechowych w warunkach imitujących naturalny sen, jak i usunięciu tych przyczyn w asyście systemu robotycznego.

 

Postępowanie takie daje możliwość spersonalizowanego podejścia do chorego i zastosowanie dedykowanego dla niego leczenia w celu poprawy zdrowia i jakości snu oraz życia. Dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii jaką jest chirurgia robotyczna przez jamę ustną (TORS ang. transoral robotic surgery), która w WIM- PIB z powodzeniem stosowana jest od 2021 r. w operacjach nowotworów gardła środkowego i dolnego (w tym nasady języka), do grona beneficjentów tej technologii mogą dołączyć teraz chorzy z chrapaniem oraz cierpiący na umiarkowaną postać bezdechów sennych potwierdzonych w badaniu polisomnograficznym lub poligraficznym.