Przejdź do menu Przejdź do treści

Pierwsza pomoc, a w tym i podstawowe zabiegi resuscytacyjne to kluczowe elementy ratowania życia i zdrowia w sytuacjach nagłych. Właśnie dlatego co roku w drugą sobotę września obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, by podkreślić jej znaczenie i promować wiedzę na ten temat wśród społeczności na całym świecie.

 

Historia i znaczenie

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy został ustanowiony przez Międzynarodową Federację Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Jego celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat pierwszej pomocy oraz zachęcenie ludzi do nauki podstawowych umiejętności ratunkowych. Dzięki temu więcej osób jest w stanie udzielić skutecznej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia.

 

Dlaczego pierwsza pomoc jest tak ważna?

W wielu sytuacjach nagłych pierwsze minuty po wypadku czy urazie są kluczowe dla przeżycia i zdrowia poszkodowanego. Szybka i skuteczna interwencja może znacząco zwiększyć szanse na przeżycie i minimalizować ryzyko poważnych powikłań. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej osób posiadało podstawową wiedzę z zakresu pierwszej pomocy.

 

W Wojskowym Instytucie Medycznym dbamy o znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy u wszystkich naszych pracowników, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Pracownicy nie posiadający wykształcenia medycznego raz w roku przechodzą Kurs BLS (Basic Life Support) w trakcie którego zapoznają się i doskonalą swoje umiejętności z zakresu podstawowych zabiegów resuscytacyjnych, natomiast dla pracowników medycznych organizowane są kursy ALS (Advanced Life Support) w trakcie których doskonalony jest warsztat z zakresu prowadzenia zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych.

 

Kursy z zakresu Podstawowych zabiegów resuscytacyjnych jak i Zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych są prowadzone przez Centrum Symulacji WIM-PIB i korzystając z okazji gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą szkoleniową.

 


W związku z pierwszymi obchodami Ogólnopolskiego Dnia Ratownika Medycznego w Polsce, ustanowionego przez Sejm RP wraz z Ustawą z 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych Wojewoda Mazowiecki wystosował życzenia dla wszystkich Ratowników dziękując za poświęcenie i heroiczną pracę, jaką wykonują każdego dnia.