Przejdź do menu Przejdź do treści

Objawy często przypominają zwykłe przeziębienie, alergię czy refluks żołądkowy, tymczasem może być to rak. Nowotwory głowy i szyi występują coraz częściej i to u co raz młodszych osób. Specjaliści zajmujący się ich leczeniem stworzyli zasadę która ułatwia diagnozę. To zasada jeden symptom przez trzy tygodnie. Takie objawy jak powiększone węzły chłonne, bolesność przy przełykaniu, problemy z przełykaniem czy uczucie zatkanego nosa, które utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie powinny nas zaalarmować. Lekarze apelują aby nie ignorować objawów.

 

W szybkim i efektywnym diagnozowaniu nowotworów pomaga nowoczesny sprzęt taki jak rezonans magnetyczny, który pozwala na wczesne wykrywanie bardzo małych zmian. O metodzie obrazowania opowiada dr n. med. Artur Maliborski, kierownik Zakładu Radiologii Lekarskiej Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego.


Jest to metoda szczególnie polecana w wykrywaniu i różnicowaniu zmian nowotworowych. Wtedy kiedy inne metody nie pozwalają na zróżnicowanie zmiany między łagodną a złośliwą pozwala na to rezonans. To jedna z najbardziej zaawansowanych metod obrazowania.

 

Wcześnie postawiona diagnoza oraz kompleksowa koordynowana opieka onkologiczna sztabu specjalistów to sposób na szybki sposób na powrót do zdrowia.

TVP3

Źródło: TVP3, Telewizyjny Kurier Warszawski, data emisji: 27.08.2023 r.