Przejdź do menu Przejdź do treści

Większość ludzi ma dwie nerki o wielkości pięści usytuowane w dolnej części pleców. Podobnie jak mózg czy serce nerki utrzymują nas przy życiu. W przypadku raka nerki ludzie często nie widzą ani nie czują niczego we wczesnych stadiach. W wielu przypadkach jest on wykrywany tylko przypadkowo podczas badań obrazowych wykonywanych z innych powodów. W raku zdrowe komórki nerek zmieniają się w komórki nowotworowe, które mnożą się bez kontroli. Te komórki nowotworowe grupują się tworząc grudkę zwaną guzem. Guzy te mogą pozostać w nerkach ale również mogą rozprzestrzeniać się do innych części ciała.
W miarę wzrostu guza widoczne są pewne oznaki i objawy takie jak krew w moczu, guzek lub guz w dolnej części pleców lub z boku talii, ból w dolnej części pleców, utrata wagi, nocne poty, gorączka lub zmęczenie.

Dobrą wiadomością jest to, że przy wczesnym wykryciu i odpowiednim leczeniu raka nerki perspektywy dla pacjentów z rakiem nerki mogą być bardzo dobre.

 

Zapraszamy do obejrzenia serii filmów edukacyjnych stworzonych przez National Kidney Foundation na temat diagnozowania i leczenia raka nerki.

 

 

 

Co to jest rak nerki?

Jak diagnozuje się raka nerki?

Immunoterapia i rak nerki

Medycyna precyzyjna i rak nerki

Terapia celowana i rak nerki

Operacje i procedury związane z rakiem nerki