Przejdź do menu Przejdź do treści

Uczestnicy MASTERING IN DEEP ENDOMETRIOSIS mieli okazję obserwować transmisję live surgery w technologii 3D z Centrum Chirurgii Robotycznej Wojskowego Instytutu Medycznego. Specjaliści przeprowadzili trzy zabiegi robotowe głębokiej endometriozy z zajęciem jelit, naciekaniem moczowodów i przymacicz.

Operatorami byli Gaby Moawad z The George Washington University School of Medicine and Health Sciences, The Center for Endometriosis & Advanced Pelvic Surgery oraz płk. dr n. med. Jacek Doniec, kierownik Centrum Chirurgii Robotycznej WIM-PIB. Transmisję uzupełniły szerokie omówienia dotyczące zarówno samych kwestii technicznych zabiegów, próby odpowiedzi na pytanie dlaczego potrzebna jest chirurgia robotyczna w ginekologii, jak i Know-how na temat jak stworzyć centrum chirurgii endometriozy.

 

W ramach warsztatów przeprowadzono zabiegi i wykłady związane z chirurgią robotową. W trakcie operacji lekarze na bieżąco omawiali wskazania do zabiegu, zastosowaną technikę operacji, napotkane przeszkody, a także odpowiadali na pytania publiczności. W przerwie między operacjami Gaby Moawad wygłosił wykład na temat: Dlaczego chirurgia robotyczna w ginekologii? Jak stworzyć centrum chirurgii endometriozy?

To już kolejna inicjatywa Centrum Chirurgii Robotycznej Wojskowego Instytutu Medycznego i Synektik przyczyniająca się do edukacji środowiska medycznego w zakresie chirurgii robotowej, rozwoju i popularyzacji chirurgii robotowej w Polsce oraz wymiany cennych doświadczeń.

Galeria

 

Zdjęcia: Tomasz Zaborowski

Relacje telewizyjne z wydarzenia

TVP INFO