Przejdź do menu Przejdź do treści

Jest to procedura skierowana do pacjentów po amputacji kończyn, która pozwala na zastąpienie standardowej protezy lejowej protezą połączoną bezpośrednio ze szkieletem pacjenta. Korzyści wynikające z osseointegracyjnej protezy kończyn dolnych to łatwiejsze poruszanie się po nierównym terenie, czucie podłoża zbliżone do naturalnego oraz brak powikłań miejscowych spowodowanych kontaktem skóry z lejem standardowej protezy.

Protezy osseointegracyjne są łatwiejsze w zakładaniu, co wpływa korzystnie na funkcjonowanie w życiu codziennym.

 

Zabieg ten skierowany jest do grupy pacjentów, którzy mają między innymi wysokie oczekiwania dotyczące aktywności fizycznej. Takie wskazania dotyczą w szczególności żołnierzy po przebytej amputacji, dla których sprawność fizyczna jest kluczowym elementem w fazie rehabilitacji i możliwości powrotu do służby po urazie.

 

Pierwszy pacjent zakwalifikowany do tej procedury w ramach pilotażowego projektu w WIM-PIB to 50-letni żołnierz w służbie czynnej, weteran misji w Iraku i Afganistanie, po amputacji nadkolanowej kończyny dolnej lewej spowodowanej obrażeniami, jakich doznał w czasie wypadku podczas wykonywania obowiązków związanych ze służbą wojskową.

Pierwszym etapem było przejście kwalifikacji do zabiegu z wykonaniem niezbędnych badań obrazowych, ponieważ nie każdy pacjent odniesie korzyści po tego typu procedurze. Wymagane jest poza tym ścisłe stosowanie się do zaleceń przez operowanego (ang. compliance).

 

Operacja przeprowadzona została w międzynarodowym zespole pod kierownictwem prof. Munjeda Al. Muderis- australijskiego ortopedy, który jest jednym z pionierów oraz najbardziej doświadczonych chirurgów w zakresie osseointegracji na świecie oraz pracowników Oddziału Traumatologii i Ortopedii pod kierownictwem płk dr n. med. Piotra Cieślika.

 

Kolejnym etapem jest obecnie trwająca rehabilitacja pooperacyjna i stopniowe przystosowywanie pacjenta do funkcjonowania z nowym rodzajem protezy.

Procedura osseointegracji wymaga współpracy specjalistów różnych dziedzin medycyny: ortopedów, chirurgów plastycznych, fizjoterapeutów, specjalistów leczenia bólu, protetyków i psychologów.

Galeria