W dniach 20-21.01 Oddział Medycyny Pola Walki i Symulacji Medycznej Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego (OMPWiSM WIM-PIB) wziął czynny udział w ćwiczeniach medycznych dla członków zespołów śmigłowcowych 2. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej. OMPWiSM na co dzień zajmuje się organizacją i prowadzeniem szkoleń medycznych dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, straży pożarnej, żołnierzy regularnych jednostek wojska i policji jak i dla sił specjalnych.
Nasi instruktorzy wykorzystują wszystkie metody symulacji medycznej, która pozwala nie tylko nauczyć procedur medycznych, ale również pracy zespołowej, komunikacji jak i zasad Crisis Resources Management (CRM) – które od dawna są stosowane np. na pokładach samolotów czy w programach NASA. Do szkoleń używamy nowoczesnych trenażerów – zaawansowanych symulatorów wysokiej wierności, które potrafią oddychać, czuć, mówić, krwawić i generować niezbędne do ćwiczeń parametry życiowe. Praca na takim symulatorze bardzo wiernie oddaje warunki prawdziwej sytuacji kryzysowej jednocześnie pozwala bez konsekwencji popełniać błędy i w procesie edukacji je eliminować.
Taka symulacja medyczna wysokiej wierności pozwala na ćwiczenie procedur medycznych i kompetencji pracy zespołowej w wiernie odwzorowanym środowisku, w którym przyjdzie pracować medykom. Tę właśnie technikę zastosowaliśmy dla członków II Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej. Członkowie ASAR (Służby Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego) oprócz tego, że są medykami, to pracują na pokładzie śmigłowców ratunkowych. Wykorzystują do tego techniki linowe, pracę na dźwigach pokładowych, a warunki ich pracy często są bardzo trudne. Zadaniem ASAR jest poszukiwanie statków powietrznych, mogących znajdować się w niebezpieczeństwie, a także niesienie pomocy pasażerom, załogom i innym osobom poszkodowanym w zdarzeniach lotniczych, bez znaczenia na narodowość, czy kraju pochodzenia statku powietrznego. Program szkolenia to autorskie rozwiązanie Oddziału Medycyny Pola Walki i Symulacji Medycznej Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego.
Po raz pierwszy do obserwowania takiego szkolenia zaproszeni zostali przedstawiciele mediów, którzy mogli się zapoznać z innowacyjnymi rozwiązaniami, zgłębić tematykę tak trudnych operacji i zrozumieć złożoność wyzwań jakie czekają na ratowników. Wierne odwzorowanie warunków pracy ASAR jest dość trudne i kosztochłonne. Związane jest to z koniecznością wykorzystania podczas szkoleń śmigłowców. Alternatywą są symulatory śmigłowców. Jeden z takich ośrodków znajduje się w Niemczech jednak lwią część szkolenia można zrobić na infrastrukturze firmy ASSECURO, która swoją siedzibę posiada w Łazach pod Warszawą. Do Łaz przyjechało ok. 20 przedstawicieli mediów z piętnastu różnych redakcji, którzy po przejściu kursu BHP mogli obserwować jeden z elementów szkolenia. Firma Assecuro prawie od 40 lat zajmuje się pracami i szkoleniem wysokościowym, umieściła w swoim hangarze na wysokości 10 metrów nad ziemią skorupę śmigłowca W3 Sokół. Pozwala to wiernie i bezpiecznie ćwiczyć wszystkie procedury, które wymagałyby wykorzystania śmigłowca.
WIM-PIB od wielu lat współpracuje ze służbą ASAR i stara się przygotować jej zespoły do rzeczywistych wyzwań z jakimi mogą się zetknąć zarówno w czasie pokoju jak i wojny.