Konferencja naukowo-szkoleniowa „Medycyna podróży w praktyce lekarskiej” to cykliczne, coroczne wydarzenie skierowane do lekarzy różnych specjalnościach zajmujących się medycyną podróży. W tym roku w konferencji wzięło udział blisko 400 lekarzy z całej Polski. Oprócz ponad 20 wykładowców z ośrodków uniwersyteckich, w wydarzeniu wzięli udział m.in. Główny Inspektor Sanitarny (GIS) dr n. med. Paweł Grzesiowski oraz Prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL) dr n. med. Monika Pintal-Ślimak. Konferencja oprócz GIS i KIDL otrzymała patronaty honorowe Dyrektora WIM-PIB, Rektora GUMed, Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
25 kwietnia, który jest obchodzony jako światowy dzień malarii, odbyły się panele dyskusyjne z udziałem pracowników ochrony zdrowia regularnie prowadzących działalność leczniczą, diagnostyczną i humanitarną na kontynencie afrykańskim, który obecnie kumuluje 94% wszystkich przypadków i 95% zgonów z powodu malarii na świecie. Wyniki badań własnych, prowadzonych w ramach grantów naukowych, dotyczących rozpowszechnienia zarodźców malarii na kontynencie afrykańskim (w ekosystemie leśnym Afryki Centralnej, w Tanzanii kontynentalnej, na archipelagu Zanzibaru oraz na Madagaskarze) przedstawił prezes PTMMTiP, kierownik Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej WIM-PIB, prof. Krzysztof Korzeniewski.
Konferencja została poprzedzona egzaminem certyfikacyjnym umiejętności zawodowej Medycyna podróży dla 79 lekarzy (w pierwszej edycji certyfikacji w 2024 r. wzięło udział 46 lekarzy). Polskie Towarzystwo Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży jest pierwszym towarzystwem naukowym w Polsce, które spełniło standardy przeprowadzenia certyfikacji oraz wymagania MZ i CMKP. Jest również pierwszym towarzystwem naukowym na terenie naszego kraju, które już dwukrotnie przeprowadziło certyfikację umiejętności zawodowej lekarzy.
PTMMTiP kilkanaście lat temu powołało do życia Krajową Sieć Ośrodków Medycyny Podróży, która składa się z ponad stu podmiotów świadczących usługi w zakresie medycyny podróży na terenie całego kraju (do Krajowej Sieci należy również Wojskowy Instytut Medyczny, w którym Poradnie Szczepień prowadzi pani dr n. med. Barbara Betiuk). Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Lekarze oprócz dużych zasobów wiedzy przekazywanych przez wykładowców, w materiałach konferencyjnych otrzymali również dwie kilkusetstronicowe monografie poświęcone medycynie podróży, napisane przez prezesa PTMMTiP prof. Krzysztofa Korzeniewskiego. W chwili obecnej trwają już prace przygotowawcze do organizacji V konferencji planowanej w kwietniu 2026 r.
Galeria
Zdjęcia: WIM-PIB