Przejdź do menu Przejdź do treści

Jest to pierwszy tak duży program zrealizowany dzięki partnerstwu tych dwóch wiodących w Polsce instytucji. Rektor prof. Alojzy Nowak i gen. broni prof. Grzegorz Gielerak podejmując decyzję o strategicznym partnerstwie i tworząc wspólnie Wydział Medyczny na Uniwersytecie Warszawskim nawiązali do tradycji współpracy wojskowej służby zdrowia z największą polską uczelnią. Decyzja o utworzeniu specjalnej edycji programu EMBA była podyktowana troską nie tylko o przyszłość współpracy ale i jej wzmocnieniu. Ten sam program EMBA oprócz siedemnastu pracowników WIM-PIB ukończyło również dwudziestu dwóch pracowników Uniwersytetu Warszawskiego. Wspólna nauka i realizacji programu niewątpliwie wspomogą integrację i pogłębią relacje interpersonalne osób, które z ramienia obu instytucji odpowiadają za realizację i prowadzenie kierunku medycznego na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Program trwał dwa lata i obejmował 600 godzin zajęć dydaktycznych. W specjalnej przygotowanej nitce studiów AZURE 31 studiowała wspólnie kadra kierownicza UW i WIM i był to pierwszy taki projekt edukacyjny wzmacniający strategiczną współpracę WIM i UW. Studia EMBA kształcą menadżerów w zakresie zarządzania, program studiów ma na celu rozwinięcie umiejętności przywódczych oraz strategicznego myślenia, a także przygotowanie do pełnienia ról liderów w organizacjach.  Posiada akredytacje AACSB, AMBA i EQUIS, co potwierdza jego wysoką jakość i międzynarodowe standardy. Wyróżnienie za najwyższa średnią ocen w grupie otrzymali: dr Ariadna Bednarz (WIM) i dr Artur Chełstowski (UW).

 

Wyróżnienie JM Rektora za projekt otrzymały dwa zespoły w składzie:

1. Agnieszka Słupecka, dr inż. Piotr Murawski, Jacek Matuszak, dr Artur Chełstowski (UW) i Robert Grey (UW) za projekt: „Centrum Doskonalenia Kompetencji Medycznych (CDKM) – wspólna inwestycja WIM-PIB i UW w rozwój kształcenia zawodów medycznych”.

2. Dr Jacek Doniec, dr hab. Aneta Gawkowska Prof. UW, dr hab. Magdalena Olpińska-Szkiełko, prof. UW, prof. dr hab. Zygmunt Lalak, dr hab. Bartosz Kontny prof. UW za pracę: „Telechirurgia w czasie wojny i pokoju. Szkolenie zespołów chirurgicznych z wykorzystaniem możliwości telemedycznych robotów operacyjnych w oparciu o postępy uzależnione od umiejętności”.

 

Lista uczestników studiów z WIM-PIB:

Ariadna Bednarz, Agata Będzichowska, Sławomir Cabajewski, Jacek Doniec, Agnieszka Grabińska, Paweł Krzesiński, Arkadiusz Lubas, Michał Madeyski, Jacek Matuszak, Piotr Murawski, Anna Olczak-Pieńkowska, Robert Ryczek, Marek Saracyn, Agnieszka Słupecka, Rafał Sokołowski, Lidia Wojda, Arkadiusz Zegadło.

 

Z okazji zakończenia tej specjalnej edycji programy EMBA gen. broni prof. Grzegorz Gielerak wystosował pismo do pracowników WIM-PIB:

 

„Szanowni Państwo, Drodzy Pracownicy Instytutu,

 

z dumą i radością pragnę ogłosić, że siedemnaścioro naszych Koleżanek i Kolegów pomyślnie ukończyło program Executive Master of Business Administration na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, wzbogacając kapitał ludzki WIM-PIB o kolejnych certyfikowanych ekspertów w dziedzinie zarządzania.

Charyzmatyczny mentor i menedżer Jack Welch definiował dojrzałe przywództwo przez pryzmat sukcesji: „mądry lider systematycznie buduje zespół zdolny przejąć ster i poprowadzić organizację ku kolejnym osiągnięciom”. Dzisiejsze uroczyste zakończenie studiów MBA doskonale odzwierciedla tę koncepcję – nowi absolwenci kierunku MBA wnoszą do WIM-PIB interdyscyplinarną wiedzę finansową i operacyjną, umiejętności analityczne oraz praktyki zarządzania oparte na dowodach (evidence-based management), które zarówno w bliższej, jak i dalszej perspektywie zapewnią Instytutowi rozwój oraz konkurencyjność w kluczowych dla jego przyszłości obszarach: nauce, szkoleniach, kształceniu oraz usługach medycznych.

Trudno nie zauważyć, że skala zakończonego przedsięwzięcia jest bezprecedensowa – jest to największy w historii naszej placówki jednorazowy transfer wiedzy oraz kapitału ludzkiego, zrealizowany do tego we współpracy z najbardziej renomowanym uniwersytetem w Polsce. W obliczu tak istotnej i perspektywicznej inwestycji jestem głęboko przekonany, że świeżo mianowani menedżerowie zaprezentują partnerski oraz translacyjny styl przywództwa, a także kreatywne podejście do rozwiązywania złożonych problemów związanych z działalnością Instytutu – od optymalizacji procesów klinicznych aż po skuteczny transfer technologii do codziennej praktyki medycznej. Wierzę, że już w niedługim czasie każdy z absolwentów stanie się naturalnym mentorem, wyznaczającym kierunki działań oraz wspierającym realizację strategicznych celów zespołów badawczych, dydaktycznych i administracyjnych.

Ważnym rezultatem ukończonej edycji programu EMBA jest dalsze wzmocnienie współpracy WIM-PIB z Uniwersytetem Warszawskim. Projekty zarządcze, opracowane wspólnie podczas studiów – takie jak centrum doskonalenia kompetencji medycznych, ośrodek przeciwdziałania zagrożeniom CBRN, centrum diagnostyki i leczenia raka prostaty oraz telechirurgia realizowana w warunkach wojny i pokoju – właśnie przechodzą z fazy planowania do wdrożenia, co powinno przynieść wymierne korzyści obu instytucjom.

Gratulując świeżo upieczonym absolwentom odniesionego sukcesu, zachęcam każdego z nich, aby bez zbędnej zwłoki śmiało podejmowali nowe wyzwania i odważnie wyznaczali ambitne cele, dzięki którym przyszłość naszego Instytutu stanie się powodem do dumy dla nas wszystkich.

 

Z wyrazami szacunku

gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak

Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego”

 

Serdecznie gratulujemy!

Galeria