Przejdź do menu Przejdź do treści

W związku z faktem nasilenia się działań tzw. fałszywych/drapieżnych czasopism i wydawnictwBiblioteka Naukowa zaleca pracownikom naukowym oraz autorom korespondencyjnym afiliowanym w Wojskowym Instytucie Medycznym szczególną ostrożność w korzystaniu z ofert szybkiego publikowania w zagranicznych czasopismach naukowych o rzekomym wysokim Impact Factor.

Wydawcy fałszywych czasopism podszywają się pod istniejących wydawców i wykorzystują w tym celu wiele narzędzi m. in. podobnie brzmiącą nazwę czasopisma, sprawiającą wrażenie oryginalnej fałszywą stronę internetową, skopiowany od prawdziwego tytułu numer ISSN i skład rady naukowej, nie mający odzwierciedlenia w rzeczywistości Impact Factor itp. Bywa, że oszuści kradną tożsamość czasopism prawdziwych, które nie mają swojej strony www (np. taki los spotkał tytuły: Wulfenia, Bothalia, Archives des Science, Sylwan) lub wprowadzają w błąd na temat renomy czasopisma podając informacje o „Unofficial Impact Factor”, „Prognostic IF”, „Real IF”, „Journal IF”.

Wydawcy fałszywych czasopism prowadzą agresywną promocję swych tytułów rozsyłając e-maile do pracowników naukowych oferując szybką publikację. Wprowadzają w błąd odnośnie procesu wydawniczego, bywa, że powiadamiają autorów o (wysokich) opłatach dopiero po akceptacji artykułu do druku i obciążają za nieistniejące usługi.
Aby uchronić się przed oszustwem zaleca się wykonanie kilku podstawowych kroków:


1. Dokładne sprawdzenie tytułu czasopisma i odpowiadającemu mu nr ISSN
•    Przykład: Czasopismo autentyczne: The Veliger; Czasopismo fałszywe: Veliger

2. Sprawdzenie wskaźnika Impact Factor
•    Należy sprawdzić czy wartość wskaźnika IF jest taka sama na stronie czasopisma i w bazach prowadzonych przez koncern wydawniczy Thomson Reuters, który corocznie ją ustala.
•    Wartość wskaźnika IF podawana jest tylko i wyłącznie w bazie Journal Citation Report.
•    Impact Factor dla czasopism można sprawdzić także na platformie Web of Science.

3. Indeksowanie artykułów na platformie Web of Science
•    Wiarygodność czasopisma może potwierdzić indeksowanie zawartych w nim artykułów przez bazę Web of Science. Należy sprawdzić czy w WoS zaindeksowane są artykuły z wcześniejszych numerów czasopisma lub nazwiska publikujących autorów.
Aktualną listę fałszywych/drapieżnych czasopism oraz wydawnictw można znaleźć: https://beallslist.net/

Zachęcamy również, aby podczas wybierania czasopisma oraz konferencji posługiwać się dostępnymi narzędziami:
https://thinkchecksubmit.org/journals/
https://thinkcheckattend.org/

Oferty publikowania prac u nieznanego wydawcy należy traktować z bardzo dużą ostrożnością. Wszelkie wątpliwości (m.in. niezgodność tematu pracy z profilem wydawnictwa, nieoczekiwana zmiana częstotliwości wydawania czasopisma, występowanie kilku wersji stron internetowych tego samego tytułu, brak indeksacji prac w bazach danych pomimo zamieszczenia takiej informacji na stronie czasopisma, niezgodność numerów telefonów, adresów internetowych i rzeczywistych, nazwisk redaktorów naczelnych, rady naukowej, recenzentów) należy dogłębnie wyjaśnić przed podjęciem decyzji o wysłaniu publikacji i uiszczeniu opłaty.

 

Artykuły szczegółowo opisujące problem:
•    Predatory journals: no definition, no defence
•    Predatory Journals: What They Are and How to Avoid Them
•    Journal citation reports and the definition of a predatory journal: The case of the Multidisciplinary Digital Publishing Institute (MDPI)
•    Uważajcie na fałszywe czasopisma. Oszuści nie śpią
•    Drapieżne czasopisma jako przykład nieetycznego publikowania
•    Niezły patent
•    Sham journals scam authors
•    Hijacked Journal List: List of Hijacked Journals and Fake Publishers
•    The story of fake impact factor companies and how we detected them

•     List dyrektora NCN ws. „drapieżnych czasopism” (predatory journals)


W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wiarygodności i prawdziwej tożsamości czasopisma, należy skontaktować się Biblioteką Naukową WIM – biblioteka@wim.mil.pl