Przejdź do menu Przejdź do treści

Nakładem Wojskowego Instytutu Medycznego ukazała się książka „Jazdów” pod redakcją prof. Edwarda Rużyłły. Inicjatorem wydania jest Stowarzyszenie Twórców Muzeum Zamku i Szpitala Wojskowego na Ujazdowie. Rejon Jazdowa jest miejscem oryginalnym geologicznie i przyrodniczo. Czytelnik ma możliwość poznania znaczenia i roli tego skrawka polskiej ziemi w życiu naszych praojców i w naszej historii.  

Książka omawia zagadnienia związane z rejonem Jazdowa, a więc – poza wydarzeniami historycznymi –  także zagadnienia kulturowe, językowe i obyczajowe, jak również architekturę terenu: pałace otoczone pięknymi ogrodami, budynki użytkowe wojskowe i szpitalne Przepiękne ryciny i fotografie przenoszą nas w przeszłość, wiersze oddają klimat i uczucia ludzi tworzących jego historię.

Autorzy 22 tekstów zawartych w tomie to grono wybitnych specjalistów z takich dziedzin jak geologia, historia dialektu Mazowsza, historia regionu, historia sztuki, historia szpitalnictwa wojskowego i CWSan oraz historii Polski. W publikacji wykorzystane zostały ilustracje z własnych zbiorów autorów oraz Muzeum Zamku i Szpitala Wojskowego na Ujazdowie.

Wydawnictwo sfinasowano  w ramach Programu Operacyjnego „Promocja Czytelnictwa” ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej przy poparciu Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.

Promocja książki odbyła się 11 września (w czwartek) 2008 roku o godz. 17.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego na Ujazdowie przy ulicy Jazdów 1.  

Osoby zainteresowane nabyciem książki „Jazdów’ mogą kontaktować się z Biblioteką Naukową Wojskowego Instytutu Medycznego, tel. (022) 6817706, (022) 686703 lub drogą e-mailową, pod adresem : medbn@wim.mil.pl

Wyd. Wojskowy Instytut Medyczny, 239 str., Warszawa 2008. „Jazdów”  –  pod redakcją prof. Edwarda Rużyłły