Przejdź do menu Przejdź do treści

Soczewki fakijne

Soczewka fakijna Visian ICL

 

 

ZAKRES KOREKCJI


Soczewka Visian ICL obejmuje korektę wad wzroku:

  • krótkowzroczność w zakresie od -0,5D do -18.0D
  • krótkowzroczność w zakresie od -0,5D do -18.0
  • z współistniejącym astygmatyzmem do 6D
  • nadwzroczność w zakresie od +0.5D do +10 D
  • nadwzroczność w zakresie od +0.5D do +10 D z współistniejącym astygmatyzmem do 6D

Soczewka Visian ICL jest przeznaczona przede wszystkim dla pacjentów w wieku między 21 a 60 rokiem życia. Tak jak w zabiegach laserowych, refrakcja musi być stabilna w okresie ostatnich 12 miesięcy przed zabiegiem. Komora przednia nie może być mniejsza niż 2,8 mm mierzona od śródbłonka oka. Kąt przesączania musi być otwarty (III i IV stopień wg. klasyfikacji Spaetha). A co najważniejsze, z soczewki Visian ICL mogą skorzystać również pacjenci z cienką rogówką oraz z zespołem suchego oka, czyli pacjenci wcześniej niezakwalifikowani do zabiegów laserowych.

 

Soczewka fakijna ICL to jednoczęściowa soczewka wewnątrzgałkowa zbudowana z biokompatybilnego materiału (kopolimer kolagenu) o nazwie Collamer. Jest to bardzo elastyczny materiał, który zapewnia doskonałą przezierność oraz niski współczynnik odbicia. Collamer prezentuje właściwości antyrefleksyjne, ze stopniową zmianą współczynnika refrakcji na powierzchni soczewki. Równocześnie ujemnie naładowany kolagen odpycha cząsteczki białka, dzięki czemu nie obserwuje się depozytów proteinowych na powierzchni soczewki. To wszystko w znacznym stopniu redukuje zjawiska glare oraz zapewnia mniej pooperacyjnych abberacji wyższego rzędu. Soczewka ICL absorbuje również promieniowanie ultrafioletowe.

 

 

EVO ICL
Implementacja soczewki

Badanie kwalifikacyjne

Podczas wizyty kwalifikacyjnej przeprowadzany jest dokładny wywiad dotyczący chorób ogólnych i okulistycznych. Badanie przedmiotowe obejmuje określenie refrakcji (UCVA/BCVA), ocenę przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej, konfigurację komory przedniej w centrum i na obwodzie, ocenę tęczówki, kąta tęczówkowo – rogówkowego, soczewki i rogówki oraz ocenę dna oka. Wykonujemy pomiar głębokości komory przedniej (ACD), grubości rogówki (CCT), WTW (szczególnie ważne do odpowiedniego wyboru rozmiaru soczewki), długości gałki ocznej (AXL), gęstości komórek śródbłonka (ECD) oraz dokonujemy pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP).

Przed badaniem kwalifikacyjnym nie należy stosować soczewek kontaktowych przez minimum 7 dni.

Na wizytę kwalifikacyjną należy zabrać ze sobą aktualnie używane okulary, lub ostatnie recepty okulistyczne oraz listę przyjmowanych leków. Podczas badania podawane są krople rozszerzające źrenicę, dlatego należy zrezygnować z prowadzenia samochodu w tym dniu po badaniu.



Przeciwskazania

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu są wcześniejsze przebyte zapalenia przedniego odcinka błony naczyniowej, zaćma, jaskra, sublokacja soczewki własnej, anomalie obwódki rzęskowej, zmiany zwyrodnieniowe siatkówki, retinopatia cukrzycowa lub choroby układowe.

 

Implementacja

Implantacja ICL trwa około 10 minut. Procedura może być przeprowadzona obuocznie w trakcie jednego dnia operacyjnego i realizowana jest na sali operacyjnej, w znieczuleniu miejscowym. Implantacja soczewki Visian ICL odbywa się przez mikro nacięcie rogówki – wielkości około 3.2 mm, z wykorzystaniem injektora. Soczewkę umiejscawia się w komorze tylnej, między soczewką własną a tęczówką. Zabieg nie wiąże się z usuwaniem soczewki własnej i jest odwracalny – istnieje możliwość usunięcia wszczepionej soczewki.

Po operacji przez 3 tygodnie stosuje się leki przeciwzapalne, a wizyty kontrolne przeprowadza się w 1., 7. i 30. dobie po wykonanym zabiegu. Pacjent powinien odbywać konsultacje okulistyczne raz na 6-12 miesięcy.