Informacja dla pacjentów szpitala Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego dotycząca wypisu ze szpitala.
Kiedy szpital może wypisać pacjenta
- po zakończeniu leczenia kiedy stan zdrowia pacjenta nie wymaga dalszego leczenia i pobytu w szpitalu
- gdy pacjent, jego opiekun faktyczny lub przedstawiciel ustawowy żąda wypisania ze szpitala na własne ryzyko
- gdy pacjent rażąco narusza porządek lub przebieg procesu udzielania świadczeń zdrowotnych, a przerwanie leczenia nie grozi jego zdrowiu lub życiu
- gdy zachowanie pacjenta może zagrażać życiu lub zdrowiu innych osób (pacjentów, personelu), a przerwanie leczenia nie grozi jego zdrowiu lub życiu
Przy wyjściu ze szpitala otrzymasz:
- Śniadanie
- Wypis ze szpitala
- Twoje rzeczy wartościowe jeśli przekazałeś je do depozytu.
- Zaświadczenia, orzeczenia, recepty, skierowania oraz inne niezbędne dokumenty związane z Twoim leczeniem
- Informację o wyznaczonym terminie wizyty kontrolnej
- Pouczenie o zaleceniach dotyczących dalszego leczenia, ustalenie wizyt kontrolnych itd. poszpitalne, zastosowane leczenie i przeprowadzone zabiegi.
- Zwolnienie lekarskie wystawione elektronicznie i przekazane do pracodawcy jeżeli zachodzi taka potrzeba.
Wypis ze szpitala
Wypis ze szpitala nazywany kartą informacyjną leczenia szpitalnego to dokument, który otrzymasz po zakończeniu leczenia w szpitalu w dniu wypisu. Podsumowuje Twój pobyt w szpitalu, zawiera informacje na temat diagnozy, historii leczenia, zaleceń po wypisaniu ze szpitala. Zachowaj koniecznie ten dokument, ponieważ może przydać się w przyszłości. Zasady wystawiania wypisów ze szpitala w Polsce reguluje ustawa z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Dalsze leczenie po wyjściu ze szpitala
- Udzielanie świadczenia poszpitalnego powinno się odbywać na podstawie odrębnego skierowania. Szpital wydaje Ci po zakończeniu leczenia szpitalnego, niezależnie od karty informacyjnej, skierowania na świadczenia zalecone w karcie informacyjnej.
- Jeśli w wypisie masz zaleconą wizytę u lekarza specjalisty powinieneś przy otrzymać informację o wyznaczonym terminie wizyty.
- Poinformuj swojego lekarza POZ o pobycie w szpitalu. Na podstawie zaświadczenia wydanego przez lekarza specjalistę, z rozpoznaniem choroby i zalecaną farmakoterapią, lekarz rodzinny może wystawiać recepty na konkretne leki przez okres wskazany w zaświadczeniu od specjalisty.
- Po leczeniu w szpitalu recepty na leki możesz również otrzymać w poradni przyszpitalnej do 30 dni od zakończenia leczenia w szpitalu lub świadczenia udzielonego w ramach leczenia jednego dnia.
Wypis ze szpitala na własne żądanie
- Pacjent ma prawo zażądać wypisania ze szpitala w dowolnym momencie. To samo prawo ma przedstawiciel ustawowy pacjenta, np. rodzic małoletniego dziecka.
- Jeśli pacjent prosi o wypis, lekarz ma obowiązek poinformować go o możliwych konsekwencjach przerwania leczenia i opieki medycznej.
- Pacjent, który chce się wypisać na własne żądanie składa pisemne oświadczenie w tej sprawie. Szpital ma gotowy wzór takiego oświadczenia.
- Jeśli pacjent nie złoży pisemnego oświadczenia, lekarz odnotuje ten fakt w dokumentacji medycznej pacjenta.
- Pamiętaj, że decyzja o wypisie na własne żądanie wiąże się z przyjęciem na siebie odpowiedzialności za potencjalne skutki przerwania leczenia.
Co w przypadku, gdy o wypis prosi przedstawiciel ustawowy pacjenta (np. rodzic dziecka), a stan zdrowia pacjenta (dziecka) wymaga dalszego leczenia?
W takiej sytuacji szpital może odmówić wypisania pacjenta do czasu, aż sąd opiekuńczy (czyli wydział rodzinny sądu rejonowego) podejmie decyzję w tej sprawie. Jeśli szpital odmówi wypisu z tego powodu, niezwłocznie poinformuje o tym sąd opiekuńczy, podając przyczyny odmowy. W Warszawie i Legionowie sądy opiekuńcze właściwe dla lokalizacji szpitala (WIM-PIB) zostały wskazane w dokumentacji.
Co jeśli pacjent nie jest w stanie świadomie podjąć decyzji o wypisie?
Jeżeli istnieje duże prawdopodobieństwo, że pacjent nie jest w stanie świadomie podjąć decyzji o wypisie i wyrazić swojej woli, a chce się wypisać, szpital powiadomi osobę bliską (jeśli jest znana) o planowanej dacie i godzinie wypisu.