Przejdź do menu Przejdź do treści

Witamy w Pracowni Radiologii Zabiegowej


 

 

Pracownia Radiologii Zabiegowej jest wysokospecjalistycznym ośrodkiem klinicznym, w którym wykonujemy przezskórne, małoinwazyjne zabiegi wewnątrznaczyniowe wspierając pracę szeregu klinik i zakładów Wojskowego Instytutu Medycznego.


Informacje podstawowe – nasza oferta

Pracownia Radiologii Zabiegowej jest wysokospecjalistycznym ośrodkiem klinicznym, w którym wykonujemy przezskórne, małoinwazyjne zabiegi wewnątrznaczyniowe wspierając pracę szeregu klinik i zakładów Wojskowego Instytutu Medycznego.

 

W ten sposób leczymy choroby naczyniowe układu nerwowego takie jak: tętniaki mózgowe, naczyniaki mózgu i rdzenia kręgowego, przetoki oponowe mózgu i rdzenia kręgowego. Podczas zabiegów wykorzystujemy najnowsze zdobycze technologiczne. Embolizujemy tętniaki mózgowe z użyciem specjalnych, platynowych spiral, balonów mózgowych oraz zaawansowanych stentów i implantów mózgowych, w tym modyfikujących przepływ krwi w tętnicy – tzw. Flowdiverter lub worku tętniaka – tzw. intrasaccular flow disruptor. Dzięki temu jesteśmy w stanie skuteczne i bezpiecznie leczyć chorych z tętniakami o najbardziej złożonej geometrii. Specjalne, miniaturowe cewniki i nowoczesne materiały embolizacyjne pozwalają na skuteczne „zamknięcie” groźnych dla życia naczyniaków i przetok mózgowych, często w odległych i głęboko położonych lokalizacjach, gdzie klasyczny zabieg chirurgiczny mógłby być utrudniony.

 

Regularnie, od 2015 roku jako pierwsi w kraju, wykonujemy inwazyjne cewnikowanie zatok skalistych dolnych u dorosłych i dzieci kierowanych do nas z Kliniki Neurochirurgii oraz Kliniki Endokrynologii WIM. Pomagamy w ten sposób w diagnostyce różnicowej hiperkortyzolemii ACTH-zależnej i zaplanowaniu skutecznej operacji guzów przysadki mózgowej.

 

Od 2011 roku regularnie wykonujemy zabiegi trombektomii mechanicznej naczyń mózgowych u chorych z ostrym udarem niedokrwiennym mózgu, dlatego zostaliśmy zaproszeni przez Ministra Zdrowia do wzięcia udziału w ogólnopolskim programie pilotażowym zabiegowego leczenia udaru. Skuteczność naszych zabiegów oraz efekty pracy kolegów neurologów zaowocowała uzyskaniem przez Klinikę Neurologii WIM prestiżowego certyfikatu European Stroke Organisation.

 

Nasze doświadczenie pozwala nam włączyć się aktywnie w pracę międzynarodowych grup eksperckich formułujących wytyczne leczenia wewnątrznaczyniowego leczenia udaru mózgu obejmującego dystalne odcinki tętnic mózgowych. Zostaliśmy też zaproszeni do udziału w międzynarodowych, wieloośrodkowych badaniach klinicznych dotyczących zabiegowego leczenia udaru mózgu.

 

W 2009 roku, jako pierwsi w Polsce, rozpoczęliśmy wykonywanie zabiegów radioembolizacji guzów pierwotnych i przerzutowych wątroby z zastosowaniem radioizotopów promieniotwórczych, w tym ITR-90. W ramach kompleksowego podejścia do leczenia lokoregionalnego wątroby współpracujemy z Kliniką Onkologii WIM oraz licznymi ośrodkami onkologicznymi z całego kraju, a także z wiodącym ośrodkiem międzynarodowym – Kliniką Radiologii i Medycyny Nuklearnej Uniwersytetu Medycznego w Magdeburgu. Nasze osiągnięcia w tym zakresie znalazły uznanie środowiska międzynarodowego i zaowocowały udziałem w kolejnych międzynarodowych badaniach klinicznych dotyczących radioembolizacji guzów wątroby.

 

Działalność kliniczną skutecznie łączymy z innowacyjnymi badaniami w zakresie nauk podstawowych tworząc interdyscyplinarny zespół wraz z Laboratorium Onkologii Molekularnej i Terapii Innowacyjnych WIM oraz Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Prowadzimy prace mające na celu poznanie efektu promieniowania na komórki nowotworów wątroby oraz staramy się stworzyć polskie mikrosfery emitujące promieniowanie beta.

 

Od wielu lat, w ramach ostrego dyżuru zabezpieczamy nie tylko potrzeby pacjentów Wojskowego Instytutu Medycznego, ale także innych szpitali z Warszawy i sąsiednich województw. Na tle innych ośrodków naczyniowych w Polsce wyróżnia nas to, że dyżur pełnimy stacjonarnie, 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Dzięki temu jesteśmy w stanie szybko i skutecznie udzielić pomocy chorym w stanie zagrożenia życia.

Kontakt

Wybierz jednostkę: