
W Laboratorium Onkologii Molekularnej i Terapii Innowacyjnych (LOMTI) młodzi naukowcy, wykorzystując techniki biologii molekularnej i komórkowej, realizują innowacyjne projekty badawcze. Starają się zrozumieć biologiczne podłoże różnych chorób, co może pomóc w opracowaniu nowych strategii terapeutycznych.
Jednym z badanych zjawisk jest niedotlenienie (hipoksja) i jego wpływ na przebieg schorzeń cywilizacyjnych, w szczególności nowotworów, chorób serca czy cukrzycy. Poziom tlenu w powietrzu atmosferycznym, w którym większość laboratoriów prowadzi doświadczenia (tzw. normoksja), wynosi ok. 19%, podczas gdy w guzie nowotworowym spada nawet poniżej 1%. Dlatego tak ważne jest odzwierciedlenie tych warunków tlenowych w modelach eksperymentalnych.
Badania nad rolą niedotlenienia w procesach chorobowych zostały nagrodzone nagrodą Nobla w 2019 roku, co dodatkowo podkreśla wartość badań
prowadzonych w LOMTI. Poprzez wykorzystanie specjalnych komór do hodowli komórek w kontrolowanych warunkach tlenu, w tym w normoksji i hipoksji, możliwe jest badanie zjawisk biologicznych w warunkach jak najbardziej zbliżonych do fizjologicznych. Dzięki takiemu podejściu uzyskane w LOMTI wyniki mają znacznie większe przełożenie na rzeczywistość kliniczną niż prowadzone do tej pory standardowe analizy.
Komórki hodowane w różnych warunkach tlenowych, odzwierciedlających mikrośrodowisko tkanki, są analizowane na poziomie funkcjonalnym i molekularnym. Określane są zmiany w komórkach na poziomie ekspresji genów, białek, wydzielanych czynników czy metabolizmu.
Metodami biologii molekularnej, jak mikroskopia fluorescencyjna, PCR, analiza białek (Western blot, ELISA), cytometria przepływowa, badane są zjawiska biologiczne: apoptoza, autofagia, starzenie komórek, stres oksydacyjny, odpowiedź immunologiczna, angiogeneza czy wrażliwość na leki.
Poznanie podłoża molekularnego różnych chorób może wyjaśniać ich przebieg kliniczny oraz przyczynić się do opracowywania nowych, innowacyjnych terapii.
Metody i aparatura dostępne w LOMTI są wykorzystywane do prowadzenia badań we współpracy z różnymi ośrodkami klinicznymi Wojskowego Instytutu Medycznego.
Aktualności
-
15.11.2023
Zaproszenie na wykład prof. Dominiki Nowis„Rola komórek wytwarzających arginazy w szpiczaku mnogim”. 20.11.2023 r., godz. 13.00, sala wykładowa LOMTI.Więcej -
24.10.2023
Zaproszenie na wykład dr n. med. Anety Ścieżyńskiej30.10.2023 r., godz. 13.00, sala wykładowa LOMTI. Skóra stanowi największy narząd ludzkiego ciała, pełniąc kluczowe dla życia funkcje.Więcej -
01.08.2023
Wykład prof. Jacka Kubiaka podczas 4th Edition of World4th Edition of World Congress on Infectious Diseases w Rzymie gdzie wygłosił wykład pt.: „Higher proportion of SARS-CoV-2-positive children vs. adults detected as early as four mounts after the outbreakWięcej